Kaplan: Olay çıkarana terfi bana fezleke

BDP Milletvekili Kaplan, askeri operasyonları protesto etmek amacıyla 3 Haziran’da düzenlenen etkinlikte meydana gelen olaylar sonrasında sorumluların terfi ettiğini, kendisi için ise fezleke düzenlendiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 04.11.2010 - 13:06

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Silopi'deki olaylarda yaralanan Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın hala yürüyemediğini ve 6 aydır Meclis çalışmalarına katılamadığını anlattı.

Olaya ilişkin ''Ne Meclis Başkanlığının bir karar aldığını ne de İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun bir işlem yaptığını'' ifade eden Kaplan, Komisyon Başkanı Zafer Üskül'ün kendisine gönderdiği zarfı basın mensuplarının önünde açtı ve içinden çıkan 3 gazete kupürünü gösterdi.

Kaplan, ''Yapılan işlemi görüyoruz. Tabii Meclis Başkanlığı susarsa, Meclis'in İnsan Hakları Komisyonu susarsa ve saldırganlar da Şırnak'ta terfi ettirilerek tayinleri çıkarılırsa, soruşturma açılırsa kime açılacak? Saldırganlara değil, hukuku çiğneyenlere değil, milletvekilini yaralayan, 6 aydır Meclis’e gelmesini engelleyenlere değil, buna tepki gösterenlere. Ve saldırıyı kınayan bir milletvekili olarak benim hastane önünde yaptığım açıklama nedeniyle bana açıldı'' diye konuştu.

Hasip Kaplan, şunları söyledi:

''İşte AK Parti Hükümeti’nin, milliyetçi, muhafazakar, Müslüman hükümetinin adaleti bu kadar. Benim hakkımda Silopi'nin Kaymakamı, Savcısı, Emniyet Müdürü... Ben acil serviste iken ambulans uçak Sevahir Bayındır'ı alırken bu görevlilerin bir tekinin yüzünü görmedim. O basın açıklamasının yapılacağı gün de hiçbirini görmedim, hiçbiri bizimle görüşmedi, hiçbirini de tanımıyorum.

Bir hukuk devletinde, Başbakan, Bakanlar ve bürokratlar koruma ordularıyla geziyorlar. Devletin bütün gücü onlar için seferber ediliyor ama seçilmiş milletvekillerinin bir kısmına da muhalefet sözkonusu olunca bu tür saldırılar yapılıyor ve hukuk işlemiyor. Bunun toplumsal barış açısından, ülkemizin demokratik siyasetin geleceği açısından son derece tehlikeli olduğunu ifade ediyoruz.

Hükümeti uyarıyoruz: Milletvekillerinin şahsında milletin seçtiği temsilcilerine saldırarak, 'Sizin iradenizi tanımıyoruz' anlayışının Türkiye'ye hiçbir faydası yoktur diyoruz.''

TÜRK VE TUĞLUK'UN DURUMU
Kaplan, daha sonra bir gazetecinin eski milletvekilleri Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk'ün milletvekilliklerine dönmesi konusundaki çalışmalarını sorması üzerine, ''Hukukçularımız çalışma başlattılar. Yakın bir zamanda da Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapacaklardır. Önce ulusal makamlar, sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Avrupa Parlamentosu'nda siyasi boyutunu dillendirmek bize düşüyor. Zaten, önümüzdeki günlerde eş başkanlarımız Avrupa Parlamentosu'nda yapılacak bir dizi etkinliğe katılacaklar ve orada ifade etme imkanı bulacaklardır'' karşılığını verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...