Karasu'daki varillerde radyasyon çıktı

Sakarya'nın Karasu ilçesinde bulunan varillerde tehlike arz etmeyen miktarda radyasyona rastlandı. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın açıklamasında, atıkların arıtma çamuru olabileceği belirtildi.

20.05.2009 - 17:41

Sakarya'nın Karasu ilçesinde boş bir arazide yapılan kazıda, içinde kimyasal atık olduğu belirlenen 23 varil çıkarılmıştı.

Bu varillerden 22'sinde çamurumsu kahverengi atık, diğer varilde ise beyaz ve daha katı bir atık bulunduğu tespit edildi.


Konuyla ilgili Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, şöyle denildi:

''Söz konusu alanda varillerde bulunan atıkların dışında yaklaşık 5-6 metreküp mertebesinde olduğu tahmin edilen ve 22 adet varilin içerisindeki ile aynı menşeli atığın damperli kasalı kamyon ile bu alana dökülmüş olduğu tespit edilmiştir.

Söz konusu varillerde Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü tarafından CHEMPRO-100 kimyasal madde tespit cihazı ve NEB-223 radyasyon ölçüm cihazı ile ölçüm yapılmıştır. Ölçüm neticesinde, varillerde tehlike arz etmeyen miktarda radyasyona rastlanılmıştır. Atıkların arıtma çamuru olabileceğinden şüphe edilmektedir.

İl müdürlüğümüz tarafından atıklardan numuneler alınmıştır. Analiz sonuçlarına göre idari yaptırım uygulanacak ve gerekli bertaraf işlemleri yapılacaktır. Atık variller Darıçayırı Belediyesi tarafından koruma altına alınmıştır. Atıklar ve atıkların menşei olduğu beyan edilen tesis ile alakalı gerekli araştırmalar İl Müdürlüğümüzce sürdürülmektedir.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...