ABD ordusu, gelecekteki uzay-havacılık projeleri için sektörün yükselen yıldızı SpaceX ile yakınlaşmaya başladı. Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargo göndermesinin yanı sıra astronot taşıyan uzay araçları üzerinde çalışan SpaceX, bir yılı aşkın bir süredir Mars’ta ’80 bin kişilik koloni’ kurma planı üzerinde çalışıyor.

ABD Hava Kuvvetleri, OSP-3 (Yörünge/Yörünge altı Programı-3) programı kapsamında, yeni şirketlere maliyetleri kısaca projeler vermeyi amaçlıyor. Bu kapsamda SpaceX’le iki anlaşmadan ilki, NASA’nın DSCOVER uydusunun atmosfer dışına ateşlenmesini kapsıyor. DSCOVER uydusu, SpaceX’in Falcon 9 roketiyle ateşlenecek ve Dünya ile Güneş arasında bir konum alacak. Uydu, Dünya’yı belli açılardan fotoğraflayacak. İkinci anlaşma ise şirketin yeni nesil roketi Falcon Heavy ile Uzay’a çok sayıda uydu ateşlemeyi içeriyor.

ISS’ye ilk olarak Mayıs ayında Dragon uzay aracıyla kargo taşıma görevini yerine getiren SpaceX, Falcon Heavy roketiyle bir adım ileri gitmeyi ve Uzay’a 30 metrik tonluk yük taşımayı öngörüyor. Böylece, ordunun uydularını yörüngeye taşıyan, ULA’nın ürettiği 23 metrik ton kapasiteli Delta 4 roketleri de devre dışı kalabilir.

Falcon Heavy'e ait bir çizim.
Falcon Heavy'e ait bir çizim.

İŞİ KOLAY DEĞİL
Her ne kadar ordudan anlaşmayı kapmış olsa da, gelecek yıl görücüye çıkması beklenen Falcon Heavy roketinin işi çok kolay değil.

ExtremeTech sitesinin verdiği bilgiye göre, roketin yerden 720 km yükselikteki yörüngeye bir atmosfer gözlem uydusu taşıyabilmesi isteniyor. Dahası, atmosfer uydusunun yanı sıra dekiz P-POD CubeStats mini-uydusu ve altı ek taşıma yükü de taşıyabilmesi isteniyor.

Falcon Heayvy’nin, yörüngede 6000x12000 km genişliğindeki bir alanda hareket edebilmesi, yükünü bırakması, ardından roketlerini yeniden çalıştırabilmesi isteniyor. Roketin göstereceği başarıya göre, ordunun SpaceX anlaşmasında nihai kararını vereceği belirtildi.

SpaceX başarılı olması halinde, şu ana kadar 36’sı ULA’ya verilen projelerden geri kalan 14’ünün tümünü SpaceX’e verebilir. Şirketin başarısı, ABD için uzay projelerinin geleceğinde özel sektörün yerini belirlemekte önemli rol oynayacak.

Falcon Heavy prototipi.
Falcon Heavy prototipi.