Kart: CHP niteliklisiz örgütlere sahip çıkmamalı

CHP Milletvekili Atilla Kart, CHP'nin temel yanlışının; nitelikli olmayan örgüt yapılarına sahip çıkmak ve ''bana yakın olsun da kim olursa olsun'' anlayışı olduğunu söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 17.09.2010 - 13:21

Kart: CHP niteliklisiz örgütlere sahip çıkmamalı

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’a, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ''CHP yönetiminde komitacı anlayışın sona ermesi'' gerektiği yönünde dün yaptığı açıklamalar da soruldu.

''Baykalcı'', hiçbir grubun ve kişinin adamı olmadığını, CHP'li olduğunu ifade eden Kart, ''Sayın Deniz Baykal, bir dönem genel başkanımdı, saygı duyduğum bir genel başkandı, tıpkı şimdi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na olduğu gibi'' dedi.

Kişilerin, hemen gruplandırılmaması gerektiğini dile getiren Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hiç kimseyi kişisel olarak hedef almadan söylüyorum; CHP'nin temel yanlışı, nitelikli olmayan örgüt yapılarına sahip çıkmak, 'bana yakın olsun da kim olursa olsun' anlayışı, temsil yeteneği olmayan örgütlere kişisel ve siyasi yaklaşımlarla sahip çıkmak, himaye etmek. Bunun yanlışlığını bir kişiye yükleyemezsiniz. Bu, siyasetteki hasta anlayıştır. Bu, diğer siyasi partilerde de var.

Bu eleştirilerimi 8 yıldan bu yana, açık ortamlarda, kongre ortamlarında söylüyorum. 'Komitacı' kelimesini, partinin seçim organlarını tüm partililere açmamak, kadroculuk anlamında söylüyorum. CHP, yönetim anlayışındaki kadrocu anlayış aşılabildiği takdirde kendi kadrolarını her an için oluşturabilecek, değiştirebilecek potansiyele sahiptir.''

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın tüzük değişikliği önerisine yönelik değerlendirmelerinin sorulması üzerine Kart, tüzük değişikliğinin hayata geçmesi kanısında olduğunu söyledi. Kart, bunların kamuoyunda değil, partinin yetkili organlarında konuşulması gerektiğini ifade etti.

Kart, referandum sürecinde iktidarın İran'dan yardım aldığına yönelik iddiaların sorulması üzerine, ''Bu iddia sabit olursa, Siyasi Partiler Yasası ve Anayasadaki düzenlemeler anlamında, AK Parti hakkında yeni bir ihlalin söz konusu olacağı açıktır'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...