NTV

Kılıçdaroğlu, "Adalet Yürüyüşü"nün 2. gününde Ankara il sınırını geçti

NTV Haber,Anadolu Ajansı,DHA

Türkiye

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, partisinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından başlattığı "Adalet Yürüyüşü'nün ikinci gününde yeniden yola koyuldu. Ankara il sınırını geride bırakan Kılıçdaroğlu, yürüyüş öncesi MHP Lideri Bahçeli'nin dünkü açıklamalarına da yanıt verdi. İktidarın provokasyon ve kışkırtıcılık yaptığını ileri süren CHP Lideri, "Herkese söylüyorum; provokasyonlara alet olmayın sizi tahrik edebilirler'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının ardından Ankara'dan İstanbul'a başlattığı yürüyüş kapsamında geceyi Batıkent'teki 75. Yıl Hipodromu yakınlarında kurulan kamp alanındaki karavanda geçirdi. Yürüyüşün ikinci gününe saat 08.00'de başlayan Kılıçdaroğlu, öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "Akılsız başın cezasına ayaklar çekermiş. CHP'liler aklını başına alsın" şeklindeki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Eğer yürüyüşler yasal ölçüler içinde yapılıyorsa hiçbir şey olmaz. İnsanlar zaten sabah akşam yürüyorlar. Metroya, otobüse binerken yürüyorlar. İş yerlerine giderken, gelirken yürüyorlar. Yürümenin suç olduğunu da ben ilk kez duyuyorum. Böyle bir şey söz konusu değil. Tam tersine biz ülkemizde birlikte yaşamayı, barışı, huzuru, egemen kılmak için yapıyoruz. Sayın Bahçeli hiç meraklanmasın, onun da adalete ihtiyacı olacak. Hep birlikte adalet yürüyüşümüzü bu eleştirilere rağmen yerine getireceğiz."

"BUGÜN 22 KİLOMETRE YÜRÜYECEĞİZ"

Kılıçdaroğlu, yürüyüşle ilgili bir yorgunluk hissedip hissetmediğinin sorulması üzerine, "Şimdi hiç yorgunluk hissetmiyoruz dersek tabii doğru değil. Gerçekçi olmak lazım ama 'yorulduk' diye ah vah edecek halimiz de yok. Son derece dinamik, sabah yolumuza devam edeceğiz. Akşam dinlendik zaten. Müzik de vardı. Tulum müziği değil mi? İnsanlar eğlendiler. Keyifli bir akşam geçirdik. Şimdi yolumuza devam edeceğiz" dedi. 

VİDEO: "ADALET YÜRÜYÜŞÜ"NDE 2. GÜN

Dün dinlenmeden uzun bir yürüyüş gerçekleştirdiklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, bugünkü yürüyüşte belli etapların dinlenilerek geçirileceğini, sonra asıl hedefe ulaşılacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, bugün toplam 22 kilometrelik bir yürüyüş planladıklarını vurgulayarak, "Yürüyüşe değişik illerden katılımlar da olacak. Güzergah üzerinden katılımlar olacak. Dolayısıyla mutluyuz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün akşam yaptığı konuşmada Rabia ifadesini hiç kullanmadığının hatırlatılması ve "Sizin tavsiyeniz üzerine mi kullanmadı?" sorusunun yöneltilmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Tavsiye değil de eleştiriden herhalde çekindi. Çünkü benim yaptığım eleştiri haklı bir eleştiri. Rabiayı ilk kez dillendiren o. Rabia işaretini kullanıyorum diyen o. Şimdi vazgeçen yine o. Klasik bir Erdoğan tarzı" değerlendirmesini yaptı. 

ESKİ AK PARTİ'Lİ BAZI İSİMLER DE YÜRÜYÜŞTE

AK Parti'li eski milletvekili Faruk Ünsal ve eşi AK Parti eski MKYK üyesi Fatma Bostan Ünsal ile Merve Kavakçı'nın eşi Cihangir İslam da yürüyüşe katıldı.

Kılıçdaroğlu hem yoldan geçen araçları hem de yol kenarlarında bekleyen partilileri selamladı.

ANKARA İL SINIRI GERİDE KALDI

CHP Lideri, 7 kilometrelik etabın ardından kısa bir mola verdi. Kılıçdaroğlu molanın ardından Ankara il sınırını geride bıraktı.

''ADALET VARSA DEMOKRASİ VARDIR''

Kahramankazan ilçesinin Saray Mahallesi'ne ulaşan CHP Lideri Kılıçdaroğlu, yapılan düzenleme ile yedek meydan statüsüne düşürülen Mürted Hava Meydan Komutanlığı tabelasının önünde basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin planlandığı yerde olduklarını vurguladı.

Türkiye'nin 15 Temmuz akşamı 249 şehit, binin üzerinde gazi verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"FETÖ terör örgütünün darbeyi planladığı yerdeyiz. Halk sokağa çıktı, demokrasiyi ve hakkını aradı ve darbecileri püskürttü. Deniyor ki 'sokağın hiçbir önemi yok. Neden sokağa çıkıyorsunuz?' Ben bunu söyleyenlere açık ve net şunu söylemek istiyorum; 15 Temmuz FETÖ darbe girişimini sokağa inen bizim insanlarımız engellemedi mi? Engelledi. Demek ki demokrasiyi de adalete de her yerde her ortamda sahip çıkacağız. Adalet varsa demokrasi vardır. Demokrasi varsa adalet vardır. İkisinin olmadığı yerde de zulüm vardır ve devlet yoktur. Buradan tüm yetkililere sesleniyorum; yargı bağımsızlığından söz ediyorlar. Yargıya talimatı ben değil onlar veriyorlar. Yargı bağımsızlığından söz eden yargıya, savcıya talimat veriyor. 'İddianameleri getirin Adalet Bakanlığı gözden geçirecek, ondan sonra işleme koyacaksınız' deniyor. Biz her yerde her ortamda adaleti, adaleti, adaleti, demokrasiyi, demokrasiyi, demokrasiyi sonuna kadar savunacağız, ne derlerse desinler."

''PROVOKASYONLARA ALET OLMAYIN''

İktidarın provokasyon ve kışkırtıcılık yaptığını, kendilerinin üzerine birilerinin saldırması için alt yapı oluşturmaya çalıştığını ileri süren Kılıçdaroğlu, "Arkadaşlarıma söyledim, herkese söylüyorum; provokasyonlara alet olmayın sizi tahrik edebilirler. Biz inandığımız yolda, adaleti bulmak için yolumuza devam edeceğiz. Bizim yolumuz kutsal bir yoldur, adalet yoludur. Adaleti istiyoruz" diye konuştu.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

15 Temmuz şehitlerini tekrar anan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, şehitlere Allah'tan rahmet, tüm gazilere ve sokağa çıkan tüm vatandaşlara şükranlarını sundu.

ETİKETLER