Kılıçdaroğlu: Akman, Arınç'a güzel bir gol attı

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, RTÜK Başkanı Zahid Akman'a, ''Hangi ahlaki değerlerle üyelik konumunu sürdürecek?'' diye sordu.

Anadolu Ajansı 14.07.2009 - 15:55

Kılıçdaroğlu: Akman, Arınç'a güzel bir gol attı

Kılıçdaroğlu, TBMM'de basınla sohbet toplantısında, öğrenci harçlarına yapılan zammı değerlendirdi. Harç olarak adlandırılan katkı paylarına ilke olarak yüzde 8 zam yapıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, ikinci öğretimde yapılan yüzde 500'lere varan zammı ''insafsızlık'' olarak nitelendirdi.

Kılıçdaroğlu, YÖK Başkanı'nın da şu ana kadar yaptığı en önemli şeyin maaşına zam yapmak olduğunu kaydederek, ''YÖK'ü kaldıracak kişi, kendi maaşına zam yapmaz'' dedi.

BU KONUMA DÜŞMEMELİYDİ
RTÜK Başkanı Zahid Akman ile ilgili bir soruyu yanıtlarken Kılıçdaroğlu, Akman'ın başkanlıktaki görev süresinin dolduğunu hatırlattı.

''Sayın Akman, Başbakan'ın gücünü kullanarak, Sayın Bülent Arınç'a güzel bir gol attı'' diyen Kılıçdaroğlu, hiçkimsenin, söylediği sözün ne anlama geldiğini bilmemezlik etmemesi gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Arınç'ın, söylenmesi gereken bir sözü söylediğini ifade ederek, ''Ama Sayın Akman, kendisine gerekli dersi verdi ve yerine oturdu. Sayın Arınç, koltuğa meraklı bir bakan konumuna düştü. Bu konuma düşmemeliydi'' görüşünü savundu.

Kılıçdaroğlu, Akman'ın yaptığının, en hafif deyimle, ''gerçekleri gizlemek'' olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bir makamın verdiği bir yazıdan, çok önemli bir bölümü çıkarıp, kamuoyuna bunu açıklayacaksınız, medyanın yaptığı açıklamanın da doğru olmadığını söyleyeceksiniz. Bugün doğrular ortaya çıktı. Sayın Akman, hangi ahlaki değerlerle orada üyelik konumunu sürdürecektir?

Ahlaki değerleri koruması, yüceltmesi gereken bir görevi üstleniyor. Ama belgelerde sahtekarlık, hile yaparak, belgeleri kamuoyuna yanlış sunarak, belli bilgileri çıkarıp, kendi haklılığını gösterir gibi kamuoyunu yanıltmak bir RTÜK üyesinin, görevi, görev alanı değildir. İşin tuhaf tarafı, Sayın Başbakan'ın, bütün bu gelişmelerin arkasında durması.

Bir belgede, belli bölümleri çıkarıp, kamuoyuna yeni belge olarak, gerçek olmayan bir belgeyi sunmak, herhalde RTÜK üyesinin yapmaması gereken bir şeydir. Bunu herhalde Sayın Başbakan'ın anlayacak bilinci, düşüncesi vardır, eğitimi buna müsaittir diye düşünüyorum. Başbakan, bu süreçte ne yapacak?

Sayın Akman'a o görevinden istifa et diyecek mi demeyecek mi? Muhatap alınması gereken kişi Akman değil, Başbakandır. Başbakan, Akman'ın arkasında duran, bu hareketleri yapmasına göz yuman kişidir.''

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ, ARAÇ
CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, AK Parti Grubundan, yargının bağımsızlığına ilişkin Anayasa değişikliğine yönelik öneri gelip gelmediği yolundaki soru üzerine, AK Parti Grubu ve Başbakan Erdoğan'ın, ''demokrasi bir araçtır, amaç değildir'' anlayışı içinde hareket ettiklerini öne sürdü.

Anayasanın geçici 15. maddesine ilişkin değişikliğe yönelik AK Parti Grubunu ziyaret ettiklerini, ancak bunun unutulduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: ''Bize Sayın Başbakan ile görüşüp bilgi vereceklerini söylemişlerdi ama şu ana kadar hiçbir bilgi vermediler. AB İlerleme Raporlarında yargı bağımsızlığını sağlayın deniliyor. Ama AKP bu konuda hiçbir şey yapmıyor. Yargı bağımsızlığıyla ilgili yaparsa elbette destek veririz.

AKP, dokunulmazlıklar konusunda da adım atmıyor. Çünkü AKP, yargıya güvenmediğini deklere etti. Yargıya güvenmeyen siyasal iktidar, yargının bağımsızlığına, milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasına sıcak bakmaz. AKP, bunu, açık ve net söylüyor. Anayasa değişikliklerini, kendi asıl amaçlarına ulaşmak için önlerindeki engelleri kaldırmanın bir aracı olarak görüyorlar.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...