Kılıçdaroğlu-medya buluşması

NTV Genel Yayın Yönetmeni Nermin Yurteri CHP Genel Başkanı'yla medya mensuplarının buluşmasından satır başlarını anlattı.

Haberler - NTV Haber 03.09.2016 - 12:37

Kılıçdaroğlu-medya buluşması

Buluşmanın ardından NTV canlı yayınına çıkan Nermin Yurteri, toplantının satır başlarını anlattı. 

Toplantıda terörle mücadele, OHAL süreci, FETÖ ile mücadele, Yenikapı ruhu, 15 Temmuz süreci gibi pek çok konunun ele alındığını belirten Yurteri, "Kılıçdaroğlu'na eğer darbe girişimi başarılı olsaydı, Cumhurbaşkanı kim olacaktı, Başbakan kim olacaktı, bu işin siyasi ayağı ile ilgili sizin somut bir bilginiz var mı? " sorusu sorulduğunu belirtti.

Yurteri gelen bu sorular üzerine CHP liderinin "Darbe sonrası siyasi görevlendirmeyi içeren bir kitapçık var" dediğini belirtti. 

Nermin Yurteri, "OHAL TBMM'den geçti, biz desteklemesek de geçti Ancak OHAL uygulaması amacının dışına çıktı diyor Kılıçdaroğlu. Özellikle devletin yeniden inşa edilemeyeceğini söylüyor.  Hem Başbakan'a hem Cumhurbaşkanı'na bu kaygılarımı ilettim gazetecilerin yazarların sanatçıların tutuklanması doğru değil. Yargılama olabilir ancak bu tutuksuz yargılama olmalı eğer terör örgütünün üyesiyse. Biz sanatçıların gazetecilerin yazarların tutuklanmasını kimseye anlatamayız. 

"HAKİMLER FETÖ'CÜ DAMGASI YEMEKTEN KORKUYOR"

Bu sürece yönelik bazı kırılma noktalarının olduğunu belirtiyor. Özellikle diyor hakimler sanıkları tutuklamazsa kendilerini kötü hissedecekler. Yani sanıkları tutuklamak zorunda hissediyorlar kendilerini aksi taktirde hakimler FETÖ'cü damgası yemekten korkuyor. Böyle bir atmosferde adaletin gerçekleştirilemeyeceğini söylüyor ve Türkiye'nin bu atmosferden çıkması gerektiğini belirtiyor.

Kılıçdaroğlu medya temsilcileriyle buluştu.
Kılıçdaroğlu medya temsilcileriyle buluştu.

"BATI'YA ANLATAMAYIZ"

Kılıçdaroğlu cezaevlerinde işkence ve kötü muamele duyumları var bunu da biz Batı'ya anlatamayız dedi. İnsan Hakları Komisyonu'nun bu konusunda bir araştırma yapması için biz bir girişimde bulunduk  ancak bu iktidar partisi tarafından kabul edilmedi dedi.

"YANLIŞLIK GÖRÜRSEK SESİMİZİ ÇIKARACAĞIZ"

Adli yıl açılışının sarayda yapılması çok yanlış. İktidarın Yenikapı ruhundan anladığı siz sesinizi çıkarmayın biz istediğimizi yapalım. Bizimse Yenikapı'dan anladığımız bu değil. Yenikapı ruhu demokrasi için ortak payda çıkarmak olmalı. Yenikapı ruhundan güçlü demokrasiyi anlıyoruz bunu tersi ise demokrasiye ihanettir. Biz burada bir yanlışlık görürsek sesimizi çıkaracağız.

"YARGIÇLARIN AYAKTA ALKIŞLAMASI DOĞRU DEĞİL"

Cumhurbaşkanı bir salona geldiğinde biz kalkabiliriz, bürokratlar kalkabilir, bu bizim devlet geleneğimizde var ama dünyanın hiçbir yerinde yargı bağımsızlığı çerçevesince yargıçların Cumhurbaşkanı geldiğinde ayağa kalkması onu alkışlaması doğru değildir, biz bunu doğru bulmuyoruz."

"TERÖRLE MÜCADELEDE HÜKÜMET BAŞINDAN BERİ YANLIŞ YAPTI"

Kılıçdaroğlu, "Terörle mücadele konusunda hükümetin başından beri yanlış yaptığını" söyledi. Özellikle IŞİD ile yeterince mücadele edilmediğini söyledi. IŞİD'e uzun süre terör örgütü denmediğini söyledi ve onların zemin bulduğunu söyledi Türkiye'de ve yeni yeni mücadele edildiğini söyledi IŞİD ile bununla ilgili rahatsızlığını dile getirdi "70 ilden militan devşirecek durumdaysa IŞİD, burada ciddi bir sorun var" demektir dedi.

"TERÖRLE MÜCADELEDE TUTARLI BİR POLİTİKA YOK"

"Terörle mücadele konusunda olumlu bir adım atılır terör sorunu çözülürse, hükümete gidip ilk kutlayan kişi ben olacağım ama orada pek çok yanlışlar yapılıyor" dedi Kılıçdaroğlu. Özellikle terörle mücadele konusunda hükümetin tutarlı bir politikası yok diyor. Eğer bu konuda bizden destek istenirse veririz diyor. 

"CERABLUS'TA KALICI OLUNMAMALI"

Cerablus'ta kalıcı olunmamalı bu doğru olmaz diyor. Mültecilerin orada güvenli bölge oluşturulup yerleştirilmesi yönünde bir karar alınırsa bunun destekleneceğini söylüyor. Türkiye kendi güvenliğini sağlamak için çabalıyor bu anlaşılabilir bir şey diyor. 

Devlete sızma yok, yerleştirme var. O dönem FETÖ'yle AKP arasında bir işbirliği vardı. 17-25 Aralık bir darbe değil yolsuzluk operasyonuydu. 17-25 Aralık hükümetle cemaatin yol ayrımıdır.

OHAL süreci ile ilgili özellikle KHK ve yargı süreci ile ilgili sert eleştirileri var. Cadı avı başlatıldı, demokrasi askıya alındı diyor. Anayasa ve hukuk dışına çıkıldığı yönünde endişeleri var Kılıçdaroğlu'nun. Yenikapı ruhu var ses çıkarmayın, bildiğimizi yapalım olmamalı.

Erdoğan-Esad diyaloğunun olmasını isteriz. Anayasa çalışmalarında başkanlık talebi gelmedi."

Sayfa Yükleniyor...