"Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı özür dileyene kadar bu ülke ile her türlü ilişkiyi kesmeliyiz..."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Osmanlı paşası Fahreddin Türkkan’ı hırsız olarak nitelendiren paylaşımı nedeniyle Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı'na sert tepki gösterdi.

"Bir dışişleri bakanının Türkiye ve Türkiye'nin tarihine yönelik bu kadar ağır bir ifadeyi kullanması kabul edilemez" diyen Kılıçdaroğlu "Tam bir densizlik. Türkiye tepki gösterdi ama daha sert göstermeli. Büyükelçi derhal çekilmeli" ifadelerini kullandı.

"TRUMP YANILIYOR"

CHP lideri, BM'de yapılacak Kudüs oylaması öncesinde üye ülkeleri "maddi yardımları kesmekle" tehdit eden ABD Başkanı Trump'ı da eleştirdi ve "Trump tehditle sonuç alacağını düşünüyorsa yanılıyor" diye konuştu

"HÜKÜMET SESSİZ KALDI"

Kılıçdaroğlu'nun gündeminde, Yunanistan Savunma Bakanı Kammenos ile yaşadıkları Ege adaları polemiği de vardı. Hükümetin konuya sessiz kaldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Adaların işgali konusunda duyarlı olunması gerektiğini ifade ettik. Bu eleştiriyi yapınca Yunan bakandan sert bir açıklama geldi. Tehditle 'gel de al' dedi. Biz beklerdik ki bu eleştiriye önce hükümet yanıt versin." 

"KHK İLE KADRO BAŞLI BAŞINA SORUN"

CHP lideri taşeron işçi düzenlemesinin kanun hükmünde kararname (KHK) ile hayata geçirileceği yönündeki haberlere de tepki gösterdi. Bunun başlı başına bir sorun olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Taşeron işçiye kadro verdin de hangi parti karşı çıktı? Parlamentoya geldiğinde elbette destek veririz. Gerekirse 24 saat çalışıp taşerona kadroyu veririz" değerlendirmesini yaptı.

"HEDEF YÜZDE 60"

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Kılıçdaroğlu, Kasım 2019'da yapılacak seçimde özel bir ittifak arayışı içinde olmadıklarını kaydetti. Hedef oyun ise yüzde 60 olduğunu belirtti.

YILMAZ AİLESİNE TAZİYE

Öte yandan, Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'ın oğlu Yavuz Yılmaz'ın vefatı nedeniyle aileye taziye ziyaretinde bulundu.

Beykoz'daki evde yaklaşık 50 dakika süren ziyarette Kemal Kılıçdaroğlu, Yılmaz ailesine taziye dileklerini iletti.

Çıkışta açıklama yapmayan Kılıçdaroğlu'na, TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi de eşlik etti.