'Kim olduklarını biliyoruz'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Kobani'den (Ayn el Arap) gelen PYD mensuplarına ilişkin, "Tek tek kimler olduklarını biliyoruz. Dolayısıyla bu anlamda endişe edilecek bir durum yoktur" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 16.10.2014 - 19:27

'Kim olduklarını biliyoruz'

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kobani'den (Ayn el Arap) gelen PYD mensuplarına ilişkin, "Yaralı olanları biliyoruz, özellikle pazar gününden sonra giriş yapanların tek tek kimler olduklarını biliyoruz. Dolayısıyla bu anlamda endişe edilecek bir durum yoktur" dedi.

Kurtulmuş, partisinin Burdur İl Divan Meclisi toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Suriye sınırından 'ye gelen PYD militanlarının bilinip bilinmediği ile ilgili soruya Kurtulmuş, yaralı gelenleri bildiklerini söyledi.

Özellikle ilk dönemde yoğun bir sivil halkın geldiğini, bunların içinde de PYD mensubu olabileceğini ifade eden Kurtulmuş, "Yaralı olanları biliyoruz, özellikle pazar gününden sonra giriş yapanların tek tek kimler olduklarını biliyoruz. Dolayısıyla bu anlamda endişe edilecek bir durum yoktur" diye konuştu.

Türkiye'nin sınırını insani yardım amacıyla açtığını vurgulayan Kurtulmuş, sınırın açılıp açılmamasında herhangi bir terör örgütüyle müzakere ya da mutabakat yapılmadığını belirtti.

Ne PYD ne de başka bir terör örgütüyle sınırlar açılır ya da açılmaz diye herhangi bir pazarlığın söz konusu olmadığının altını çizen Kurtulmuş, "Hayati tehlike taşıyan insanlar kim olursa olsun, kim gelirse gelsin bizim onları almak, kabul etmek insanlık vazifemizdi, insanlık borcumuzdu, komşuluk borcumuzdu. Tamamen insani yardımdır, yardımlar çerçevesinde yapılan bir şeydir" ifadesini kullandı.

Kurtulmuş, yaşlı, çocuk gibi çaresiz insanlara Türkiye'nin kapısını açtığını sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...