İlişkili Haberler

Kırşehir Valisi Necati Şentürk, geçen ay kentte düzenlenen "teröre lanet yürüyüşü"yle ilgili açıklamalarda bulundu.

Şentürk, kanunsuz eyleme dönüşen yürüyüşte işyerlerine zarar verilmesine ilişkin soruşturmada, kamera kayıtlarından olaylara karıştığı tespit edilen 59 kişiyle ilgili işlem gerçekleştirildiğini söyledi.

Bu kişilerden 16'sının mahkemece tutuklandığını anımsatan Şentürk, “5 kişi hakkında mahkeme tarafından denetimli serbestlik kararı verilmiş, 5 kişi yaşı küçük olduğu için kimlik tespiti yapılmış, bu kişilerden biri hakkında denetimli serbestlik kararı verilmiştir. Yine işlem yapılan kişilerden 32'si savcılık tarafından serbest bırakılmıştır. Görüntüleri tespit edilen 16 kişi hakkında kimlik tespit işlemleri ve araştırmalar devam etmektedir" dedi.

Şentürk, olaylarla ilgisi olduğu tespit edilen kişiler hakkında Toplantı ve Gösteri Yürüyüş Kanunu'na muhalefet, kasten adam öldürmeye teşebbüs, mala zarar verme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme ve hırsızlık suçlarından işlem yapıldığını bildirdi.

Kırşehir'de, 8 Eylül'de sosyal medya üzerinden organize olan yaklaşık 2 bin kişi, "teröre lanet yürüyüşü" düzenlemişti.

Çeşitli sloganlar atan göstericiler, HDP binası ve bazı işyerlerine saldırmıştı.

Gül Kibabevi’ni basan göstericiler, işyerini ateşe vermişti. Olaya ilişkin görüntüler geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.