Koç: Perşembe veya cuma günü tekrar bir araya gelecekler

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, koalisyon görüşmeleri kapsamında, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu hafta içinde perşembe veya cuma günü bir kere daha bir araya geleceğini bildirdi.

DHA 11.08.2015 - 00:35

Koç: Perşembe veya cuma günü tekrar bir araya gelecekler

Davutoğlu ile hükümet kurma süreci kapsamında Başbakanlık Resmi Konutu'nda görüşen Kılıçdaroğlu ve Koç, daha sonra CHP Genel Merkezi'ne geldi.

Koç, burada yaptığı basın açıklamasına şehitlere rahmet, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, Emniyet Teşkilatı mensuplarına, millete sabır dileyerek başladı. Koç, karmaşık terör kıskacından Türkiye'nin kurtulmasını diledi.

Bir demokrasi olgunluğunun, milli iradenin yansıtıldığı seçim sonuçları üzerine demokrasinin esasları doğrultusunda siyaset kurumunun gerekli analizleri yaptıktan sonra durumun gerektirdiği çözümleri aramaktan geçtiğini belirten Koç, 7 Haziran seçimleri sonrası hükümeti kurma görevi alan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun çalışmalarına 13 Temmuz'da CHP'yi ziyaret ederek başladığını, daha sonra iki siyasi partiyi daha ziyaret ettiğini hatırlattı.

Koç, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sürecin başından itibaren "sorumluluk üstlenme" beyanında bulunduğunu, "CHP'nin pozisyonunu ülke menfaatinin yanında yer almak" olarak tarif ettiğini aktardı. Koç, bu kapsamda AK Parti ile CHP arasında uzun ve zahmetli bir görüşme süreci yaşandığını, 5 ayrı toplantı gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Bu süreci "farklı duyarlılıklar taşıyan iki ayrı siyaset damarının, Türkiye'nin bugün karşı karşıya kaldığı sorunlar karşısında birlikte bir koalisyon oluşturup oluşturamayacağı yönündeki çalışmalar" olarak özetleyen Koç, "Tabii ki zorlukları olan, farkılıkların ciddi alanlarda temayüz ettiği bir süreç ama ülkenin menfaatleri ön plana alındığında birçok uzlaşılan noktanın da ortaya çıktığı bir gerçek" diye konuştu.

Haluk Koç, CHP olarak Türkiye'yi rahatlatacak bir siyasi irade geliştirmenin gereğini taşımaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Amacımızın bir kere daha yapıcı, sonuç alıcı ve bugün yaşadığımız çok boyutlu sorunların aşılmasına katkı sunacak bir koalisyon, hükümet sorumluluğunun oluşmasını kolaylaştırmak olduğunu belirtmek istiyorum. Bu çerçevede bugün yapılan görüşmelerde Sayın Genel Başkanlar, çeşitli konularda ön görüşmelerden sonra çıkan sonuçlar üzerinde düşüncelerini ifade ettiler. Uzlaşılan, uzlaşılmaya yakın olan veya oldukça farklılıklar arz eden alt konular da söz konusuydu. Bu çerçevede samimi bir şekilde düşüncelerini ifade ettiler. Sorumluluklarını yansıtan değerlendirmelerde bulundular. Sanıyorum bu hafta içerisinde perşembe veya cuma günü Sayın Genel Başkanlar, bir kere daha bu akşam toplantıdan çıkan sonuçları değerlendirerek tekrar bir araya gelecekler."

"ELİMDE KOALİSYON METRE YOK"

Görüşme sonrası koalisyon konusunda daha umutlu olup olmadığının sorulması üzerine Koç, ön görüşmeler sonrasında yaptıkları basın açıklamalarında da benzer soruların yöneltildiğini ve "hiçbir zaman elimde bir koalisyonmetre yok" dediğini hatırlattı. Haluk Koç, "Duyarlılıklar, sorumluluklar, farklılıklar var. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı sorunlar karşısında siyaset kurumunun taşıması gereken ciddi sorumluluk alanları var. Bu çerçeve içinde yaklaşıyoruz. Hiçbirimizin, özellikle CHP kanadı adına konuşmalarım bağlayıcı, kişisel çıkarlarımızı, parti çıkarlarımızı, şu anda Türkiye'mizin karşı karşıya kaldığı sorunları düşünecek olursak, ülke çıkarlarının önüne koyma lüksümüzün olmadığını biliyoruz. Bu sorumluluk içerisinde değerlendirmelerimizi yapıyoruz ve bugün görüşmelerimizi bu çerçeve içinde tamamladık" diye konuştu.

İki lider arasında baş başa görüşme olup olmadığının sorulması üzerine Koç, iki genel başkanın görüş bildirmesi şeklinde yapılan toplantıda, kendisi ve Ömer Çelik'in, ön görüşmelerle ilgili bir iki ufak noktada, bazı açıklamalar yapmaları gerektiğinde devreye girdiklerini anlattı.

Haluk Koç, "Görüşmede, iki lider arasında terör konusunda da bir değerlendirme yapıldı mı?" sorusu üzerine ülkenin karşı karşıya kaldığı sorunların başında güvenlik sorununun geldiğini belirterek, "Bir an önce ülkenin geniş profilli, geniş tabanlı bir hükümet yapısına kavuşmasının bu temel sorunlarının çözümü bakımından da kolaylık sağlayacağını herkes, bu ülkeyi seven herkes takdir ediyor, düşünüyor" ifadelerini kullandı.

"İKİ GENEL BAŞKAN BİR KEZ DAHA KONUYU DETAYLI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRECEK"

"Parti yetkili kurallarında değerlendirme yapıldıktan sonra mı iki genel başkan bir araya gelecek?" sorusu üzerine de Koç, CHP'de bugün zaten Merkez Yürütme Kurulu toplantısı yapılacağını söyledi. AK Parti'nin de kendi istişare mekanizmaları içinde konuyu değerlendireceğini ifade eden Koç, perşembe ya da cuma günü iki genel başkanın bir kez daha konuyu detaylı şekilde değerlendireceğini kaydetti.

Koç, "AK Parti bugünkü görüşmede, yüksek profilli bir hükümeti sizinle kurma beyanında bulundu mu? sorusuna da "Bu çerçeveyi söyledim, orada oluşan fikirlere göre tekrar bir araya gelme ihtiyacı hissettiklerine göre son değerlendirmeyi de mutlaka Sayın genel başkanlar kendi kurullarıyla da görüştükten sonra yapacaklardır" yanıtını verdi.

 "İKİ FARKLI ZIT SİYASET YATAĞINDAN GELEN, İKİ BÜYÜK SİYASİ AKIM"


"(Biz biri sorumluluk üstleniyoruz) dediniz, karşınızda da aynı sorumluluğun üstlenildiğini düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Koç, "Mutlaka. Otuz beş saat süren bir ön görüşme süreci oldu. Türk demokrasi tarihine baktığınız zaman iki farklı zıt siyaset yatağından, geleneğinden gelen, iki büyük siyasi akımın, ülkenin ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, farklılıklarını en aza indirerek, ortak bir sorumluluk üstlenme çabası olmasa zaten bu ön görüşme süreci de bu kadar uzun sürmezdi, bu toplantı da bu kadar uzun sürmezdi. Bu çerçevede değerlendirmek gerekir" diye konuştu.

Haluk Koç, "İkinci bir görüşme yapılacak olması olumlu mu, nötr mü, olumsuz mu?" diye soran bir gazeteciye de şu yanıtı verdi:

"Siz mutlaka benden siyah ya da beyaz şeklinde bir yanıt bekliyorsunuz ama siyaset önemli karar alma noktalarında geniş istişare gerektiren bir uğraş alanıdır. Çünkü iki siyasi partinin de geniş bir tabanı var, o tabanlara karşı sorumluluklar, duyarlılıkları var ama ülkeye karşı da sorumlulukları diğer sorumluluğunu aşmak zorunda. Biz o noktadayız."

"ÖN GÖRÜŞME BİTTİ"

"Bir sonraki görüşme için artık müzakere aşaması diyebilir miyiz?" sorusu üzerine Koç, ön görüşmenin bittiğini, müzakere yapıldığını ifade etti. Haluk Koç, şöyle devam etti:

"Ön görüşme bitti, bu öngörüşmeden çıkan bilgiler çerçevesinde uzlaşılan, uzlaşmadan uzak olan ya da üzerinde çalışılırsa uzlaşılabilecek olan ya da uzlaşılmış gibi görünen ana konuların altında alt başlıklara inilince farklılıklar doğabilecek çeşitli alanlar var. Böylesi bir siyasi koalisyon oluşturma noktasında bütün bunların çok ayrıntılı bir şekilde önceden değerlendirilmesi gerekiyor. Bunu hepiniz takdir edersiniz."

Haluk Koç, koalisyon kurulması için gereken Anayasal sürenin hatırlatılması üzerine ise bu sürenin bağlayıcı olmadığını belirtti. Koç, "Ortada hemen bir siyasi sonuç çıkartılmasının zor olduğu bir süreçten geçtiğimizi ifade ettim ama Türk demokrasi tarihinde iki farklı siyasi akımın bir ortak sorumluluk noktasında sergiledikleri çalışma önemlidir, daha sonrası için de çok ciddi bir örnek teşkil eder" değerlendirmesini yaptı.

"Perşembe günü nokta konulacak mı?" sorusu üzerine, kendisinin perşembe gününü kesin söylemediğini, bu hafta içinde ifadesini kullandığını, görüşmenin perşembe veya cuma günü gerçekleşeceğini belirten Koç, "Tabii iki siyasi parti sayın genel başkanının haftalık çalışma takvimleri içinde müsait olabilecekleri, önceden kararlaştırılacak bir gün" dedi.

"Siz Haluk Koç olarak görüşmeden umutlu mu ayrıldınız?" sorusu üzerine de Koç, siyasette umut ya da umutsuzluğun çok ölçülebilecek şeyler olmadığını söyledi. Koç, "Ben sadece ülkem için düşünüyorum, bütün Cumhuriyet Halk Partililer gibi. Ülkemin esenliği için düşünüyorum. Türkiye'nin dirliği, bütünlüğü, barışı huzuru kardeşliği ve demin söylediğim gibi sürdürülebilir bir kalkınmayla buradan doğacak milli gelirin sosyal huzuru sağlayacak tabana yayılması boyutunda düşünüyorum. Siyasi sorumluluğum o. Önce Türkiye" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, görüşmenin nerede yapılacağının daha sonra kararlaştırılacağını bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...