NTV

Kök hücreye onay çıktı

Türkiye

Obama yönetimi, eski yönetimin engellediği yeni kök hücre araştırmalarına izin verdi.

ABD’de eski Cumhuriyetçi yönetim zamanında kısıtlanan kök hücre araştırmalarına izin sonunda çıktı. Amerikalı bilimciler artık etik açıdan doğruluğu onaylanmış projelerde yeni kök hücre grupları kullanabilecek ve bilimsel deneyler için ayrılan devlet bütçesinden yararlanabilecek.

İlişkili Haberler


ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri direktörü Francis Collins, daha önce tamamen özel fonlar kullanılarak elde edilmiş ama önceki George Bush yönetimince yasaklandığı için deneylerde kullanılamayan 13 yeni embryonik kök hücrenin kullanımına izin verildiğini açıkladı.

Onay, ülkede embryonik kök hücre araştırmaları üzerindeki kısıtlamaların Başkan Obama tarafından gevşetilme kararından hemen sonra geldi.

Eski Başkan George Bush, kök hücre araştırmalarını etik ve dini açıdan onaylamadığını ve asla izin vermeyeceğini sık sık tekrarlamış, federal araştırma ödeneklerini de Ağustos 2001 tarihinden önce imha edilmiş embryolardan alınmış olma şartıyla açmıştı. Ek olarak bu deneylere sadece 60 kök hücre grubu için yapılmasına izin verilmiş, bu da pratikte yeni kök hücre elde edilmesini engelleyerek araştırmaları durma noktasına getirmişti.

ORGAN FABRİKASI GİBİ
Halen 96 kök hücre grubunun da ‘etik komite’ incelemesinde olduğu ve yakında deneylere açılabileceği belirtildi. Kök hücre araştırmaları, yaralanma, organ iflası, kanser ve diyabet gibi pek çok hastalığın kalıcı tedavisinde umut verici sonuçlar veriyor.

Embryonik kök hücreler, birkaç günlük embryolardan alınıyor ve vücutta ihtiyaç duyulan organ veya dokuda kendiliğinden o dokunun özelliklerine göre çoğalabiliyor. Her bir embryodan bir ‘grup’ kök hücre elde ediliyor ve bunlar laboratuarda sayısız kere çoğaltılabiliyor.

Obama hükümetinin geçen Temmuz’da açıkladığı etik kurallara göre, sağlık araştırmalarında kullanılacak kök hücreler sadece ölmesi kaçınılmaz embryolardan alınabilecek ve mutlaka iki ebeveynin de onayı olacak.