Komutanlar serbest

'Balyoz' soruşturmasında, savcılar tarafından ifadeleri alınan eski kuvvet komutanları İbrahim Fırtına ve Özden Örnek serbest bırakıldı. Kısa süre sonra da eski 1. Ordu Komutanı Ergin Saygun hakkında da aynı karar verildi.

25.02.2010 - 09:39

Komutanlar serbest

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Ergin Saygun, yaklaşık 10 saat Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.


İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde yaklaşık 3 gün süreyle gözaltında tutulan emekli orgeneraller Fırtına ve Saygun ile emekli Oramiral Örnek, bu sabah saat 10.15'te altı araçtan oluşan konvoyla emniyetten çıkarılarak, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirildi.

Adliye içerisindeki Adli Tabiplikte sağlık kontrolünden geçirilen Fırtına, Saygun ve Örnek, daha sonra savcıların bulunduğu kata çıkarıldı. UYAP'ta meydana gelen bir arıza nedeniyle Fırtına ve Saygun'un sorgularına saat 13.30'da başlandı.

FIRTINA 3.5, ÖRNEK 3 SAAT SORGULANDI
Emekli Orgeneral Fırtına'nın ifadesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'nın odasında alındı. Çolakkadı'nın nezaretinde, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından yapılan sorgulama yaklaşık 3.5 saat sürdü.

Ardından Çolakkadı'nın odasına getirilen emekli Oramiral Örnek, yine Başsavcı Vekilinin nezaretinde, Cumhuriyet Savcısı Ali Haydar tarafından yaklaşık 3 saat sorgulandı.

Sorgulamaların ardından Cumhuriyet Başsavcı Vekili Çolakkadı ile soruşturmayı yürüten savcılar değerlendirme toplantısı yaptı.

3 KOMUTAN SERBEST
Emekli Orgeneral Fırtına ile emekli Oramiral Örnek, saat 20.20'de serbest bırakıldı.

Adliyeden çıkışı sırasında yorgun olduğu gözlenen emekli Orgeneral Fırtına, basın mensuplarının sorularını yanıtladıktan sonra geniş güvenlik önlemleri altında sivil plakalı bir minibüse binerek adliyeden ayrıldı.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı, gazetecilere şu açıklamayı yaptı: ''Gerek şahsıma gerek Hava Kuvvetlerine gerekse kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik doğruymuş gibi gösterilen hususlardaki eksiklikleri, yanlışlıkları açıklamak için, yapılmakta olan hukuki bir sürecin aydınlatılması için buradaydım.

Gerek şahsıma gerek Hava Kuvvetlerine gerekse kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik doğruymuş gibi gösterilen hususlardaki eksiklikleri, yanlışlıkları açıklamak için, yapılmakta olan hukuki bir sürecin aydınlatılması için buradaydım. Bunu yeteri kadar yaptığıma inanıyorum ve şu an aranızdayım. Bu haklarımın sağlanmasında bana yardımcı olan avukatlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bana zaman ayırdığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Yanlış anlaşılmaları düzeltmeye çalıştığımı söyledim.

Emekli Orgeneral Fırtına, gazetecilerin, ''Neyle suçlandınız?'' şeklindeki sorularını ise yanıtsız bıraktı.

Emekli Oramiral Örnek ise adliyenin yemekhane bölümünden çıktıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtsız bırakarak, sivil bir araçla adliyeden ayrıldı. Örnek'in adliyeden çıkarken gülümsediği gözlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...