Komutanlıklardan 1 dolar ve FETÖ dokümanları çıktı

Darbe girişiminin ardından Şanlıurfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda 1 dolarlık banknotlar ile kitap ve dergiler ele geçirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.08.2016 - 17:59

Komutanlıklardan 1 dolar ve FETÖ dokümanları çıktı

Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) Şanlıurfa'da yürütülen soruşturma kapsamında 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığı’nda 4 gün önce gerçekleştirilen eş zamanlı aramalarda tamamı rütbeli 63 asker gözaltına alınmıştı.

Yapılan aramalarda, örgüt üyelerinin şifre olarak kullandığı 13 adet 1 dolarlık, bir adet de 10 dolarlık banknotlarla beraber FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ve örgüte ait çok sayıda kitap ile dergi ele geçirildi.

Sorgusu tamamlanan askerler, ifadelerinde, komutanlardan bazılarının "Tankları hareket ettirmeyin" emrine rağmen, silah deposu sorumlusu Astsubay Halil H'nin 6 tanka uçaksavar yerleştirdiği ve tanklara mermi yüklediği iddialarında bulundu.

Askerler, ayrıca darbe girişimi için 5 tankın namlusunun savaşa hazır hale getirildiği ve kışlanın önüne kurulan barikatı kaldırmak için bazı iş makinelerinin hazırlandığını belirtti.

Bir uzman çavuş da ifadesinde, "Ben halka ve polise ateş etmem" şeklindeki tepkisinin ardından, darbeci Yüzbaşı Veysel Özdelici'nin emriyle gözaltına alındığını savundu.

Sayfa Yükleniyor...