Korsanın maliyeti 468 milyon dolar

Korsan yazılım nedeniyle Türkiye bir yılda 468 milyon dolar zarar etti. Dünya ekonomisinde en büyük kayıp yaşayan ilk 25 ülke arasındayız.

Haberler 12.05.2009 - 12:31

Korsanın maliyeti 468 milyon dolar

International Data Corporation (IDC) tarafından her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Korsan Yazılım Araştırması’nın 2008 yılı sonuçlarına göre ’de korsan yazılım kullanımı 2007 yılına göre 1 puan azalarak, yüzde 65’ten 64’e geriledi.

Bu gelişmeye rağmen, 2008 yılında korsan yazılım kullanımının Türk yazılım sektörüne verdiği zarar, bir önceki yıla göre yüzde 27 artarak 468 milyon USD’a ulaştı. Katlanarak büyümeye devam eden bu zarar, 2004 yılında 182 milyon USD, 2007’de de 365 milyon USD olarak gerçekleşmişti.

IDC tarafından, global yazılım sektörünün temsilcisi Business Software Alliance (BSA) adına dünya çapında 110 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre; 2008 yılında korsan yazılım kullanımı 36 ülkede sabit kalırken, 57 ülkede geriledi, 16 ülkede ise artış gösterdi.

Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde kullanılan kişisel bilgisayar sayısının hızla artmasına paralel olarak genel olarak düşüş eğiliminde olan korsan yazılım kullanım oranı, dünya genelinde 3 puanlık artış göstererek yılı yüzde 41 ile tamamladı. Korsan yazılım kullanımının, global yazılım sektörüne olan maliyeti ise bir önceki yıla göre yüzde 11’lik artarak, 53 milyar USD’ı geçti.

2008 yılında korsan kullanım oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 66 ile Orta ve Doğu Avrupa olurken, korsan kullanımı oranı en yüksek olan ülke ise yüzde 95 ile Gürcistan oldu. Gürcistan’ı yüzde 92 ile Ermenistan ve Zimbabve, yüzde 90 ile Azerbaycan ve Moldova takip etti.

Lüksemburg yüzde 21’lik korsan kullanımı ile Avrupa ve dünyanın korsan kullanımı en düşük olan ülkelerinin başında yer alırken, bu ülkeyi yüzde 24 ile Avusturya, ve %25 ile Belçika, Danimarka, İsveç ve İsviçre takip etti.

2003 yılından bu yana 110 ayrı ülkede yayınlanan bu araştırmaya göre, korsan yazılım kullanımını aşağı çekmek için devlet nezdinde kararlılık ve planlı çalışma gerekiyor. Devlet ile sektörün bu çalışmayı etkili bir şekilde gerçekleştirdiği ülkelerin başında ise Rusya ve Yunanistan geliyor. Bir senede 5 puan, altı senede de 19 puanlık düşüşle korsan yazılım kullanım oranının %68’e gerilediği Rusya en çok ilerleme kaydeden ülke olurken, Yunanistan’da da korsan yazılım kullanımı 4 senede yüzde 62’den yüzde 57’ye geriledi. Hızla ekonominin yeni gözbebeği haline gelen Polonya’da ise bu oran 4 sene içinde yüzde 59’dan 56’ya indi.2003 yılından 2008’e yılına kadar olan dönemde Türkiye’deki korsan yazılım kullanım oranı yüzde 64 ile yüzde 66 arasında gerçekleşen küçük değişikliklerle sabit bir seyir sürdürdü. 2003 ve 2004 senelerinde lisanssız yazılım kullanım oranı yüzde 66 olarak gerçekleşirken bu oran, bilinçlendirme kampanyaları ve hukuki yaptırımlar sayesinde 2005’te yüzde 65’e 2006’da da yüzde 64’e geriledi.

2007’de tersine dönen düşüş trendi yılın yüzde 65’lik bir oran ile tamamlanmasına neden oldu. 2008’de ise bu oran, BSA Türkiye’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle gerçekleştirdiği 3 Maymun Kampanyası gibi çalışmalar sayesinde yüzde 64’e geriledi.

Bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen IDC Korsan Yazılım Araştırması, 2008 yılı sonunda baş gösteren global ekonomik krizin korsan yazılım kullanımı üzerinde şimdilik karma bir etki gösterdiğini de ortaya koydu.

IDC Araştırma Bölümü Başkanı John Gantz, krizden yara almadan çıkmaya çalışan tüketicilerin mevcut bilgisayarlarını uzun bir süre daha kullanma yoluna giderlerken, buna paralel olarak eskiyen bilgisayarlarda korsan yazılım kullanımının da artış yaşandığına dikkat çekiyor. Netbook satışlarında yaşanan artışın ise lisanslı yazılım kullanıma destek olan en büyük etkenlerden biri olarak ortaya çıktığını ifade eden John Gantz, gelecek 5 yılda gelişmekte olan ülkelerde 460 milyon potansiyel kullanıcının Internet erişimine kavuşacak olmasını ise korsan yazılım kullanımının azalması yönündeki hedefler için büyük bir risk olduğuna işaret ediyor.

Gantz, “Her iki durumda da, yazılımların maliyeti, yazılım korsanlığını teşvik eden sebeplerden yalnızca bir tanesi. Ekonomik krizin hem olumlu, hem olumsuz etkileri olacaktır. Ancak, 2009 rakamları gelmeden bu etkileri tam anlamıyla görmek mümkün değildir.” dedi.

Korsan yazılım kullanımının ekonomik zararları sektör ile sınırlı kalmıyor ve ülkelerin ekonomilerini de derinden etkiliyor. Korsan yazılım kullanım oranın azaltılması, yüzbinlerce kişi için yeni istihdam anlamına gelirken, ekonomide milyarlarca dolarlık büyümeye de olanak sağlıyor.

Sayfa Yükleniyor...