Kübra'nın ölümüne soruşturma

Devlet Bakanı Yazıcı, 2.5 aylık Kübra'nın ölümüyle ilgili idari soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

Haberler 21.01.2011 - 11:00

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, NTV canlı yayınında Samsun'da ölen 2.5 aylık Kübra Bakırcı'yla ilgili soruları yanıtladı.

Yazıcı şunları söyledi: "Olay basına yansıdıktan sonra bu konunun üzerinde gerekli hassasiyet gösteriliyor. Spekülasyon yapılıyor. Konuyu incelemeden araştırmadan sebeplerini bilmeden uluorta konuşmak doğru değil.

Biz yardımlaşma bakımından güçlü geleneklere sahibiz. Bireyler komşusuna yardım etmekte, devlet de kurumsal olarak yardımı plan dahilinde sürdürüyor. Bebekleri vefat edenlere Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı periyodik yardım yapıyor. Otopsi raporunda bebeğin beslenmeden öldüğüne ilişkin bulgu yok. Ölüm sebebi tespit edilemediği için cesetten parçalar alınmış. İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş. Adli Tıp'tan gelecek sonuca göre ölüm sebebi belirlenecek. Beslenme ölüm sebebi olarak ortaya çıkmışsa farklı şeyler söylenebilir. Böyle olmadan uluorta kalkıp da hükümeti suçlamak etik olarak doğru değil.

Bir ölüm şüpheliyse idari makamlar onu yürütür, ortaya çıkar. Biz talimat verdik, idari soruşturmayı başlattık. Bugün yola çıkarlar idari bakımdan incelerler. Bana gelen bulgulara göre Sosyal Yardımlaşma Vakfı bu aileye periyodik olarak yardım yapıyor.

Daha önce yardımlar bütçe açıklarını kapatmak için kullanılıyordu. Bu fon kaynakları muhtaç vatandaşın ihtiyacı dışında kullanılmadı. Sosyal alan itibariyle sorunlarımız var. Kalkınmamız arttıkça bu sosyal alana da yayılıyor. Muhtaç vatandaşların sayısında azalma oluyor. Eğitim düzeyi yükselince yoksulluk azalıyor."

Yazıcı, gümrüklerdeki son olayların ardından görev değişimine gideceklerini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...