Kürkçü: Kim öle kim kala

HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, partisinin Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, 4 eski bakanla ilgili soruşturma komisyonunun akıbetinin Uludere gibi olacağını söyledi. Kürkçü, “Komisyon Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra karar verecektir. O zamana kadar kim öle kim kala” dedi. Anneleriyle birlikte cezaevine girecek iki çocuk da HDP grubunu ziyaret etti.

Anadolu Ajansı 06.05.2014 - 17:06

Kürkçü: Kim öle kim kala

HDP Eşbaşkanı Ertuğrul Kürkçü, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşma yaptı.

Bugünün Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ölüm yıl dönümü olduğunu anımsatan Kürkçü, "Onların 42 yıldır dinmeyen acısı hala yüreğimizde. Deniz son sözlerinde, Türkiye'nin hala değişmeyen temel devrimci sorununu 16 kelimeye sığdırmayı başarmıştı. Onların idam tutanağını hazırlayanlar, o sözleri yazmadı, çünkü onun son soluğundan korktular. 'Yaşasın Türk ve Kürt halkların kardeşliği' sözü, bugün yapmamız gereken işlerin en kısa listesini bize sunuyor. HDP, bu listeye ve Deniz'lerin anısına sadık olanların partisi olarak, onların yolunda yürümeye devam edecektir" dedi.

4 eski bakanla ilgili önergelerin görüşülmesi sırasında Meclis Televizyonu'nun yayın yapmamasını eleştiren Kürkçü, “Kurulan bu Meclis Soruşturma Komisyonu'nun akıbeti, Uludere olayı ile ilgili kurulan komisyon gibi olacaktır. Komisyon ilk toplantısını kimbilir ne zaman yapacaktır? Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra hüküm vermek durumunda kalacaktır, o zamana kadar kim öle kim kala” dedi.

Geçmişte yaşanan acılarla yüzleşilmesi gerektiğini dile getiren Kürkçü, şöyle konuştu:

“Bizler intikam peşinde değiliz ama bu soykırımla yüzleşmeliyiz. Ermeni, Dersim, Süryani, Yezidi soykırımları ile yüzleşemezsek hiçbir bir zaman vicdanlarımız arınmayacak. Dersim'le yüzleşmek gerekiyordu ama AK Parti sadece siyasi rakibini, CHP'yi bununla vurmak için fırsat olarak kullandı. Sadece toplumun bütün kurumlarının yüzleşmesi, hükümetin 'pardon' demesi yetmez, ordunun, emniyetin ve üniversitenin de yüzleşmesi gerekir. Buradan CHP'ye de çağrıda bulunuyorum. CHP madem her şeyin, İş Bankası hisselerinin mirasçısı ise o zaman bu katliamın mirası da sizindir. Dersim halkının yanında olmanız gerekirken, bunun örtbas edilmesi için çabalıyorsunuz, bunu yapmayın. Ondan sonra, 'Kürtler niye bizim yüzümüze hiç bakmıyor ' diyorsunuz."

Kürkçü, AK Parti'nin 2010 yılında 1 Mayıs'ı bayram ilan etmesine ve Taksim'de kutlamasına karşın, bu yıl Taksim'i 1 Mayıs'a kapattığını ifade ederek, "Hani her şeyle, 1 Mayıs'la yüzleşmiştik" dedi.

'BU SAFLAŞMAYI KABUL ETMİYORUZ'
"Sabah kalkıyoruz Cumhurbaşkanlığı, akşam yatıyoruz Cumhurbaşkanlığı" diyen Kürkçü, "Çünkü Tayyip Erdoğan kendisini, ailesini ve yolsuzluk arkadaşlarını yargı kıskacından kurtarmak için iktidarın tamamına sahip olmak istiyor" diye konuştu.

Kürkçü, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP ve MHP'nin birleşmesini istediğini anımsatarak, "Biz bu saflaşmayı kabul etmiyoruz, bunun bir parçası olmayacağız, kendi Cumhurbaşkanı adayımızı çıkaracağız. Hodri meydan, çıkartın adaylarınızı biz de geliyoruz" şeklinde konuştu.

SÜRPRİZ MİSAFİR
Kürkçü’nün konuşmasından sonra hakkındaki kesinleşmiş cezası nedeniyle 19 Mayıs'ta cezaevine girecek olan Mülkiye Demir Kılınç, eşi Ahmet Kılınç ve 6 aylık ikizleri Özgür ve Lorin ile kürsüye geldi.

Eşinin cezaevine girmemesi için toplanan 65 bin imza sahibine teşekkür eden Ahmet Kılınç, "Biz öpmeye kıyamıyoruz ama bebeklerimiz anneleriyle birlikte cezaevine girecek. Buna çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

Mülkiye Demir Kılınç da "Cezaevine bu çocuklarla girmek Türkiye için utanç verici bir olay" diye konuştu.

Öte yandan, ikizlerden Özgür, babasının kucağında Meclis koridorlarında gezerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğluyla karşılaştı. Kılıçdaroğlu, küçük çocuğu sevdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...