Bilimadamları uzun süredir anti sosyal davranışlarla genetik özellikler arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyorlardı. Şimdiye kadar kanıtlanamayan bu bağlantı yapılan son araştırmayla ortaya çıkarıldı.

Florida Üniversitesi’nden biyo-sosyal krimolog Kevin Beaver’ın başkanlığında yapılan araştırmaya göre, ‘Momoamine Oxidase A’ (MAOA) adı verilen gen ve bu genin varyasyonları, özellikle ergenlik dönemindeki çocukların çetelere katılması ve şiddete eğilimlerini tetikliyor.

MAOA geni, davranış ve ruh haline etki eden beyindeki dopamin ve serotonin kimyasallarını etkiliyor. Araştırma sonuçlarını değerlendiren Kevin Beaver şunları söyledi: “Çeteler genellikle sosyal fenomenler olarak ele alınıyor. Ancak araştırmalarımız belirli bir gen ve varyasyonlarının özel bir rol oynadığını gösteriyor.

Daha önceki araştırmalar, şiddeti de içeren anti sosyal davranışlarla, düşük etkinlikteki MAOA varyasyonları arasında bağlantı olduğunu öne sürüyordu, bizim araştırmamız ise bu genin çete üyeliği ile ilgili önceden işaretler verebileceğini gösteriyor.

Bunun da ötesinde bu genin versiyonları, silah kullanmaya ve şiddete diğerlerinden daha çok eğilimli olan çete üyelerinin ayırt edilebilmesi konusunda da yardımcı olacaktır.”

YALNIZ ERKEKLERDE ETKİLİ
Araştırma MAOA geniyle ilgili ilginç bir başka özelliği de gözler önüne serdi. Aynı genin farklı versiyonlarına sahip olan kızlar, genin taşıdığı potansiyel şiddet ve çete üyeliğine karşı daha dirençliler.