Referanduma doğru partiler kampanyaları için sloganlarını belirliyor ve halkın karşısına geçiyor.

MHP de referanduma karşı 'hayır' kampanyası başlattı. MHP kampanya için Barış Manço'nun "Yüz bin kere hayır" şarkısını seçti.

Kampanyaya Barış Manço'nun ailesinin ne tepki vereceği merak ediliyordu.

NTV canlı yayınına katılan merhum Barış Manço'nun eşi Lale Manço, şarkıların politik amaçlı kullanılmasına karşı olduklarını söyledi.

Manço şunları söyledi: "Parçaların edisyon hakları bir şirkette, herhalde oraya müracaat etmişlerdir. Benim bugün haberim oldu. Dünden beri kullanıldığını biliyorum. Prensip olarak Barış Manço'nun şarkılarının politik amaçlı kullanılmasına onay vermedik. Barış hayatı boyunca taraf olmamaya çalıştı. Prensip kararı olarak parçaları politik amaçlı kullanmak istemiyoruz. Ölümünden sonra onun gıyabında bir tasarruf yapamayız. Yapılması gereken bir şey varsa zaten edisyon şirketi yapar."

MHP: YAŞASAYDI ONAY VERİRDİ
MHP'li yöneticiler şarkı için herhangi bir telif ödemediklerini kabul ediyor. Ancak MHP'liler "Referandum stratejisi toplantısı için seçtiğimiz bu şarkıyı MHP tabanı benimsedi. Bunu kampanyalarımızda kullanma kararı alırsak telifini ödeyeceğiz" açıklamasını yaptı.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, "İzin alınıp alınmadığını bilmiyorum ama Sayın Manço yaşasaydı terör tehdidine karşı yüz bin kere hayır diyeceğinden eminim" diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün MHP'nin 12 Eylül'de yapılacak referandumda partisinin izleyeceği yol haritasını açıklamış, Bahçeli'nin açıklama yaptığı salona girişinde ve ayrılışı sırasında Barış Manço'nun ''Hayır'' isimli şarkısı çalınmıştı.