Manisa-Edirne arası yüzünü yıkayamadı

Küresel ısınmaya dikkat çekmek için temmuz ayı başında Manisa'dan başlayan yürüyüşünde Edirne'ye ulaşan emekli öğretmen, 29 günlük yolculuğunda yaşadıklarını anlattı.

29.07.2009 - 21:02

Manisa-Edirne arası yüzünü yıkayamadı

Küresel ısınmaya dikkat çekmek isteyen çevre gönüllüsü öğretmen Cuma Toygar, Manisa'dan başlattığı yürüyüşünde Edirne'ye ulaştı.

Manisa'da 1 Temmuz 2009 tarihinde başlattığı yürüyüşünde 29. gününde Edirne'ye ulaşan 47 yaşındaki çevre gönüllüsü öğretmen Cuma Toygar, günde 30 kilometre yol kat ederek Manisa'dan Edirne'ye ulaştı.

850 kilometre yol kat ettiğini ifade eden Toygar, yürüyüş boyunca, geçtiği bölgelerde halkın ve sürücülerin sevgisiyle karşılaştığını belirtti.

Dünyanın hızla küresel ısınmanın etkisi altına girdiğini ve buna dikkati çekmek için 1 Temmuz'da başlattığı yürüyüş sırasında bir çift ayakkabı eskittiğini ve ayaklarını su topladığını anlatan Toygar, Edirne'ye ulaştığı için mutlu olduğunu bildirdi.

Geceyi Edirne'de geçirdikten sonra sabah Kapıkule Sınır Kapısı'na hareket edeceğini ifade eden Toygar, yürüyüşünü yarın tamamlayacağını vurguladı.

Manisa'daki arkadaşlarının Manisa'dan Edirne'ye yürünmeyeceğini belirttiğini, kendisinin ise bunun aksini söylediğini anlatan Toygar, ''Ben Edirne'ye ulaşarak istenildiğinde her şeyin olabileceğini gösterdim. Küresel ısınmayı bireysel anlamda protesto etmek için yürümeyi tercih ettim. Ayağımın biri felaket durumda. Memleket ve çevre sevdasına bunlara katlandım. Gelirken yüzümü yıkayacak dere, göl bulamadım. Çünkü hepsi kirlenmiş durumdaydı. Bu çirkin manzara beni derinden etkiledi. Bu sahnelere çok üzüldüm.

Sanayiciler fabrikalarından çıkan zehirli atıklarını nehirlere, derelere göllere ve denizlere salmazlarsa, küresel ısınma durmaz ama yavaşlar. Dünya son 50 yılda bu hale geldi. Bilim adamları bir 50 yıl daha olduğunu söyleyemiyorlar'' şeklinde konuştu.

Toygar, 21 yıllık öğretmen olduğunu ve yaşadıklarını bir kitapta toplayarak gelecek nesillere bırakacağını ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...