Manisa'dan Ankara'ya yürüyecek

Küresel ısınma ve çevreyle ilgili sorunlara dikkati çekmek amacıyla geçen yıl Manisa'dan Ankara'ya yürüyen çevreci öğretmen Cuma Toygar, bu kez Manisa'dan Edirne'ye yürüyecek.

01.07.2009 - 17:57

MANİSA - Toygar, yürüyüş öncesinde Manisa Manolya Meydanı'nda düzenlediği basın toplantısında, kürsel ısınmaya dikkati çekmek ve hala geç kalınmamış olduğunu göstermek amacıyla böyle bir yürüyüşe başladığını belirtti.

Dünyanın hızla küresel ısınmanın etkisiyle karşı karşıya kaldığını, bazı canlı türlerinın hızla yok olduğunu, bazı canlı türlerinin ise soyunun tükenme aşamasına geldiğini kaydeden Toygar, şöyle dedi:

''Ormanlarımız hızla yok oluyor, yanıyor, tahrip ediliyor. Soluduğumuz oksijenimiz azalıyor, denizlerimiz, göllerimiz, nehirlerimiz hızla kirleniyor, kirletiliyor. Toprak hızla çölleşiyor. Bu çevre ve doğa tahribatının ve bu kirliliğin en büyük suçlusu insanın kendisidir. Bilerek veya bilmeyerek elinden geldiği kadar çevre felaketinin sebebi olmaktadır. Ozon tabakasındaki delik hızla büyümekte, bu yüzden iklim dengeleri bozulmakta, buzullar hızla erimekte ayılar bile kış uykusuna yatamamaktadır. Henüz daha vakit varken, dünya iyice çölleşmeden, yeşil örtü yok olmadan, bir avuç mavi gökyüzü ve mavi deniz bitmeden, içecek suyumuz tükenmeden herkes elinden gelen olumlu katkıyı yapmalıdır.''

Geçen yıl 1 Temmuz ile 23 Temmuz 2008 tarihleri arasında ''Küresel ısınmaya'' dikkati çekmek amacıyla Manisa'dan Ankara'ya 23 günde yürüdüğünü, bu yıl da 1 ay içerisinde Edirne Kapıkule'ye varmayı planladığını ifade eden Toygar, geceleri kırlarda yatarak gündüzleri yol alarak yanındaki eşyalarıyla yol alacağını anlattı.

Bu şekilde yurduna hizmet etmeye gayret gösterdiğini ve herkesi çevre konusunda duyarlı olmaya davet ettiğini dile getiren Toygar ''Günde yaklaşık 30 kilometre yol alarak Manisa'dan Balıkesir, Bursa, Yalova, İzmit, İstanbul, Silivri, Lüleburgaz ve Edirne ve son olarak Kapıkule'ye kadar 30 gün sürecek bir yürüyüşe başlıyorum. Yaya olarak gidiyorum, kesinlikle bir araca binmiyor, otostop yapmıyorum. Şayet İstanbul'da Boğaz köprüsünden izin verilirse yaya olarak geçmek istiyorum'' diye konuştu.

Manisa Necatibey İlköğretim Okulu'nda sınıf öğretmeni olan Cuma Toygar, 47 yaşında, evli ve bir çocuk babası. 21 yıllık öğretmen önceki yıl okulda atık pil toplama projesiyle gündeme gelmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...