Mars’a 39 günde gidilebilecek

Bilim adamları, Mars yolculuğunu 6 aydan 39 güne indirebilecek yeni bir iyon motoru geliştiriyor.

23.07.2009 - 16:41

Mars’a 39 günde gidilebilecek

Geleneksel roketler, gerekli olan itiş gücünü sağlamak için farklı kimyasal maddeler kulllanıyor. Kullanılan yakıtın büyük bölümü ise Dünya’nın çekim alanından çıkarken harcanıyor.

Amerikalı bilimadamaları roketlerin bu handikaplarını ortadan kaldıracak, uzay yolculuklarını büyük oranda kısaltacak ve geleneksel roketlere oranla daha uzun mesafelere daha hızlı gidecek yeni nesil iyon motorlar üzerinde çalışıyor.

Bu motorlarının temeli, yüklü atomlar olan iyonların bir elektrik alanından geçirilierek hızlandırılmalarına ve uzay aracını ters yönde itmelerine dayanıyor. NASA'nın Vesta ve Ceres göktaşlarına gönderdiği Dawn ve Japonya'nın 2005'te Itokawa göktaşına gönderdiği Hayabusa uzay araçlarında bu teknoloji kullanılmıştı.

ABD’li bilimadamları şimdi, bu motorlardan çok daha güçlü yeni nesil bir iyon motoru üzerinde çalışıyor. VASIMR (Variable Specific Impulse Magnetoplasma Rocket-Değişken Özel İtki Magnetoplasma Roketi) adı verilen bu motor, radyo dalgalarını yayan vericilere benzer bir şekilde, radyo frekans jeneratörü ile parçacık veya plazmayı ısıtarak çalışıyor.

GÜNEŞİN ÇEKİRDEK ISISINA ULAŞILACAK
Buradaki temel prensip buhar motorlarına benziyor. Radyo frekans jenaratörü, argon gazının atomlarını, elektronlar ‘kaynayıp’ plasma oluşturuncaya kadar ısıtıyor. Her ne kadar plasma tek başına roketi itme gücüne sahipse de çok efektif değil. Bu nedenle deha etkili güç elde edebilmek için, plasma roketin ikinci bölgesinde, bir milyon santigrad dereceye kadar ısıtılacak. Bu sıcaklık, Güneş’in çekirdeğindeki sıcaklığa eşit.

Kullanılan çok güçlü manyetik alan yardımı ile ekstra ısıtılmış plasma, roketi ters yönde itecek biçimde motorların arkasına yönlendirilecek. VASIMIR; kullandığı radyo frekansı jeneratörleri sayesinde, benzerlerinen yüzlerce kat daha fazla enerji üretebilecek.

ABD'nin Ad Astra Rocket şirketi tarafından devam edilen çalışmalarda, ilk plasma üretim aşaması 2 Temmuz’da test edildi. Araştırmanın yürütücüsü Jerad Squire elde edilen plasmanın bugüne kadar üretilmiş olanların en güçlüsü olduğunu iddia ediyor.

6 AY DEĞİL 39 GÜN
Ad Astra ve NASA arasında yapılan anlaşma ile ilk iyon motorlu roket 2012 ya da 2013 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenmek üzere uzaya yollanacak. Daha sonraki aşamalarda da, rokete yerleştirilecek nükleer reaktörler sayesinde roketin gerekli ısıyı üretip, Mars yolculuğunu 39 güne indirmesi amaçlanıyor.

NASA, bu teknoloji öncesinde Mars'a göndereceği uzay aracını nükleer termal veya kimyasal yakıtlı roketle donatmayı ve en iyimser tahminle Kızıl Gezegen'e 6 ayda ulaşmayı öngörüyordu

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...