Önde gelen bilgisayar üreticilerinden Fujitsu, boyutları yarım A4 sayfasını geçmeyen ama Intel Core I işlemci ve 4GB Ram ile resmen ‘uçan’ masaüstü bilgisayarını tanıttı.

İlişkili Haberler


Mini PC sınıfında hızlı bir kişisel bilgisayar performansından geri kalmayan ‘mini’ Fujitsu Esprimo Q9000, şık tasarımı ve boyutlarıyla göz alıyor. Yarım A4 sayfayı aşmayan genişliği ve sadece 1.4 kg ağırlığıyla Esprimo Q9000, dar ofis ortamları ve dağınık masa üstleri için ideal.

Intel’in en yeni yonga setini taşıyan Core i işlemcili mini bilgisayarın belleği 4 GB’a kadar genişleyebiliyor. 500 GB’lık sabit diskiyle de her biri diğerinden yüklü video ve müzik dosyalarını hızla tüketen günümüz tüketicisi için ferah bir çalışma alanı sunuyor.

Esprimo Q9000 zengin bağlantı seçenekleriyle de kullanıcının, günlük yaşamında elinin altında olan diğer cihazları sisteme bağlamasını kolaylaştırıyor. 6 adet USB bağlantısına ek olarak gelen HDMI, DVI ve eSATA bağlantısı, yoğun ofis işlerine eğlenceyi de eklemeye imkan veriyor.

Fujitsu Türkiye Genel Müdürü Halit Zaim’e gore Esprimo Q9000 ayrıca çok tasarruflu. Resmi ürün bültenine gore bekleme modunda elektrik tüketimi 19 watt’ı aşmıyor ki bu endüstrinin en gelişmiş enerji standartlarına yakın bir rakam.

Üst seviye sistem güvenliği ve entegre Intel Aktif Yönetim Teknolojisi (iAMT) sayesinde, masaüstü ve taşınabilir bilgisayar klasmanında yöneticilerin aradıkları önemli özellikleri bir arada sunuluyor.

Esprimo Q9000’daki Intel işlemci de en yenisi. Buradaki Hyper-threading teknolojisi ise Turbo modunda her işlemci çekirdeğinin aynı anda iki görevi birden yürütmesine izin veriyor.

Intel’in Turbo Boost teknolojisiyse bilgisayar üzerindeki iş yükü arttığında ekstra performans sunarak uygulamaları daha hızlı çalıştırıyor. Intel’in gelişmiş yeni yönetim teknolojisi, uzaktan konfigure etme, ölçümleme, yalıtma ve tamir gibi bir dizi araçla, şirketlerin, ağ üzerindeki çalışmayan bilgisayarlarına müdahale edebilmelerini sağlıyor.