Mercedes'ten biyonik 'yardım eli'

Alman otomotiv devi, engelli hayranının talebi üzerine biyonik el geliştirdi.

16.08.2011 - 10:16

Mercedes'ten biyonik 'yardım eli'

Mercedes GP Petronas takımı, bu kez Formula 1 pistindeki başarılarıyla değil, yardımseverliğiyle gündemde.

İngiltere’nin güney doğusundaki Berkshire’da yaşayan ve doğuştan sol eli olmayan James, Mercedes’in takım patronu Ross Brawn’dan okullarına yaptığı ziyaret sonrası yazdığı mektupla yeni bir el istedi. James, mektubunun hemen ardından Mercedes’in fabrikasına davet edildi.

"Touch Bionics" ile anlaşan Mercedes, biyonik eli yapmak için arabalarda kullandığı bir teknolojiye başvurdu.

Geçen hafta yeni biyonik eline kavuşan James, BBC’ye yaptığı açıklamada, daha önceki protez elinin "pençe" gibi olduğunu ve her işi yapamadığını, ancak şimdiki biyonik eliyle her bir parmağını kullanabildiğini, kavanozları açmak, fincan taşımak gibi şeyleri rahatlıkla yapabildiğini söyledi.

Mercedes’in takım patronu Ross Brawn ise, Matthew James’in mektubunun çok dokunaklı olduğunu söyleyerek, "Yeni mekanizmanın Matthew’in hayat kalitesini artıracağını duymak memnuniyet verici" dedi.

i-LIMB nasıl çalışıyor?

1. Yüksek kalitede plastikten üretilen i-LIMB’in altında siyah bir soket bulunuyor. Bu soket, biyonik elin Matthew James’in koluna bağlanmasını sağlıyor.

2. Her parmağın rahatça ve bağımsız hareket etmesini sağlayan ayrı motoru bulunuyor.

3. Avuç içindeki bilgisayar, parmakların hareketlerini koordine ediyor.

4. Bilgisayar, aynı zamanda Matthew James’in alt kolundaki reflekslerin yaydığı elektronik dalgaları algılayarak, parmaklara komut veriyor.

5. Yerleştirilen Bluetooth teknolojisi, James’in bilgisayarıyla kablosuz bağlantı yapmasını sağlıyor. Böylelikle genç, hareketlerinin hızını bilgisayardan kontrol edebiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...