Kabarık saçları, ciddi giyim tarzı, inci kolyesi ve biraz da şaşkın ifadesiyle fotoğraftaki kadının neredeyse 'Barones Thatcher' olduğunu düşünebilirsiniz. Ama aslında o, yapamayacağı rol bulunmayan ve bunu da 15 kez Oscar'a aday gösterilerek, iki kez de heykelciği alarak kanıtlayan Meryl Streep'ten başkası değil.

Bugün 62 yaşında olan Amerikalı aktrisin Demir Leydi'yi canlandırmak için en uygun yaşta olduğu düşünülüyor. Margaret Thatcher Britanya'nın ilk kadın başbakanı seçildiğinde 54 yaşındaydı. Sinemacılara göre dönemsel olarak arada 8 yaş fark olsa da Streep çok daha genç görünüyor.

Londra'da çekimlerine başlanan 'The Iron Lady', tamamen Demir Leydi'nin hayatı üzerine kurgulanmadı; Falkland Adaları Savaşındaki on yedi günü de konu edildi. Thatcher'ın erkek egemen bir dünyada nasıl yükseldiği ve siyasal iktidara nasıl ulaştığı anlatıldı. Film için daha şimdiden 'olağanüstü bir kadın hakkında samimi bir portre' eleştirileri yapılıyor.

Filmin yönetmenliğini "Mamma Mia" filminden tanınan Phyllida Llloyd üstlenirken, Margaret Thatcher’in kocası rolün için Jim Broadbent ile görüşülüyor.

"Rolüme büyük bir heves ve şevkle çalışıyorum" diyen Streep, Thatcher'ı canlandıran ilk oyuncu değil. Daha önce de bu rolü beyazcamda İngiliz aktris Lindsay Duncan ile Andrea Riseborough üstlenmişti.

Margaret Thatcher 1979 ile 1983 yılları arasında başbakan olarak görev yapmıştı. Ülkesinde gerçekleştirdiği neoliberal politikalar nedeniyle Demir Lady lakabını almıştı.

Andrea Riseborough (solda) ve Lindsay Duncan
Andrea Riseborough (solda) ve Lindsay Duncan