MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli'nin gündeminde Ortadoğu'daki gelişmeler ve Rusya ile yaşanan gerilim vardı. 

"Hiçbir komşu ülkeyle aramız yoktur. Ters düşmediğimiz hiçbir devlet kalmadı" diyen Bahçeli, "Rusya uçak düşürülmesini fırsata çevirme ve aşırılıkları tırmandırma peşinde. Gemisini, füzesini, bombasını alan bölgemize koşmuştur" ifadelerini kullandı.

MHP lideri, Irak hükümetiyle Başika kampına asker sevkiyatıyla başlayan krize de değindi.

Türk askerinin eğitim amacıyla Irak hükümeti tarafından bölgeye davet edildiğini hatırlatan Bahçeli, "Türk askerini davet eden, Musul'un Başika bölgesinde yer gösteren yine Irak'tır. Dünden bugüne ne değişmiştir?" diye sordu.

Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Öğretmenlerden cep telefonu mesajıyla bulundukları yeri terk etmeleri istenmiştir. Bu devlet nerededir? Bu hükümet ne iş yapmaktadır?. Öğretmenini koruyamayan, asayişi sağlayamayan iktidara daha ne kadar sabır gösterilecek? 

Devletin acziyetini hiç bu kadar gördünüz mü? Savaş sırasında bile dokunulamayacak yer olan okullar, camiler PKK'lı caniler tarafından yakılmaktadır. Bu topraklarda cami yakan şerefsizlere ik kez rastlanmaktadır. 

"KAZILAN ÇUKURLAR İHANETİN ÇUKURLARI"

Doğu ve Güneydoğu'da açılan çukurlar, ihanetin, nifakın, kanın ve ölümün çukurlarıdır. Bu çukurların içine hainlerin niyetleri gömülmezse sonumuz hüsrandır. Sayın Erdoğan sana soruyorum, kaçak sarayda muhtarlarla toplanıp ona buna sataşmayı biliyorsun da elden kayıp giden vatan coğrafyasını nasıl görmüyorsun?

"SEN BAŞBAKANSIN, YETKİ SENDE"

Sayın Davutoğlu seni nasıl izah etmeli. Taşıdığın başbakanlık ünvanına yakışmıyor. Unutmuşsan hatırlatayım; sen bu ülkenin başbakanısın, yetki sendedir. Hala Erdoğan'ın gözünün içine bakmaktan, Dışişleri Bakanı gibi davranmaktan gocunmuyor musun? Saray almış ipleri, Davutoğlu konu mankeni...

Erdoğan ve Davutoğlu, ihaneti milli birlik ve kardeşlik projesi olarak yutturmaya çalışıyor. AKP, PKK terör örgütüne boyun eğmiştir. İhanet alenileşmiş, teslimiyet yayılmış ve iktidarı ele geçirmiştir. 

BAŞKANLIK ELEŞTİRİSİ

Hain ittifakın bir tarafında HDP bir tarafında AKP vardır. Öz yönetim adı altında Türkiye'ye fiili başkaldırı vardır. Erdoğan başkanlık olduktan sonra her türlü rezaleti benimsemeye razıdır. Erdoğan'ın başkanlık takıntısı, bencilliği ve koltuk sevdasını her şeyin önüne geçirmekten başka bir anlama gelmemektedir.

TBMM'de Kürdistan lafları olağanlaşmıştır. Bu ülkenin ismi Türkiye Cumhuriyeti ve üzerinde yaşayan beşeri zenginlik Türk milletidir. Kurgu sinsi ve kurnazdır. PKK milleti yıldıracak, AKP 'durum kötü' diyerek federasyon ve başkanlık sistemi darbesini indirecektir. MHP Türkiye'nin bölünmesine tepkisiz kalmayacak. Önünde sonunda ihanetin beli kırılacak.

"HÜKÜMET DEVAMLI MAYINA BASIYOR"

Hiçbir komşu ülkeyle aramız yoktur. Ters düşmediğimiz hiçbir devlet kalmadı. AKP hükümeti yanlışlarına yenilerini eklemekte ve devamlı mayına basmaktadır. Rusya ile süren kriz kritik bir aşamada. Putin tehditlerin hacmini genişletmektedir. Putin yönetiminin küstah politikaları bölgesel işbirliği dinamiklerine zarar vermiştir. 

Rusya, Türkiye'ye karşı güç ve ittifak arayışındadır. Rusya uçak düşürülmesini fırsata çevirme ve aşırılıkları tırmandırma peşinde. Gemisini, füzesini, bombasını alan bölgemize koşmuştur.

Putin nükleer savaşı bile telaffuz etmiştir. Erdoğan'ın 'gerilimden yana değiliz, Putin beni iyi tanıyor, duygusal davranıyor gibi söylenmeleri' eften püften sızlanmalardır. Erdoğan hala gerilime fırsat vermeyelim havasında. Bu sancılı seyrin nerede duracağı ise belirsizdir. 

"DÜNDEN BUGÜNE NE DEĞİŞTİ?"

Başika bölgesinde Türkiye'nin askeri sevkiyatını kontrolsüz tepki ile karşılamıştır. Davutoğlu'nun kimsenin toprağında gözümüz yok demesine rağmen, Türk askeri işgalci olarak görülmektedir. Irak'ın Basra bölgesinde caddeye asılan pankartla Türk şirketleri tehdit edilmiştir.

Türk askerini davet eden, Musul'un Beşika bölgesinde yer gösteren yine Irak'tır. Dünden bugüne ne değişmiştir Bu maksatla Türkiye'nin, Türkmeneli'ndeki soydaşlarına ve Irak'taki diğer unsurlara eğitim ve yardım amacıyla gitmesi son derece normaldir. Bunun da büyütülecek bir yanı yoktur."