Mona Lisa nasıl taşındı?

Dünyaca ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin en çok bilinen tablosu, 1963 yılında ABD'ye taşındı. Lüks bir gemiyle yola çıkan Mona Lisa'yı gizli servis, polis ve asker korudu.

17.06.2009 - 11:40

Mona Lisa nasıl taşındı?

Leonardo Da Vinci’nin Floransa’da yaptığı 'Mona Lisa' adlı tablo, 1516 yılında yine Da Vinci tarafından Fransa’da kralı King François I’e satıldı.

Tablo, 1911 yılında sergilendiği Louvre Müzesi’nden Vincenzo Peruggia adlı çalışan tarafından çalınmış, 2 yıl sonra Floransa’da satmaya çalışılırken ele geçirildi.

Lisa Gherardini adında Floransa’lı zengin bir adamın karısı olduğuna inanılan Mona Lisa, Louvre Müzesi’nden ilk defa 1963’te ABD’de sergilenmek üzere çıkarıldı.

Tablo’nun güvenliği için olabilecek her tehlike göz önünde bulunduruldu ve pek çok önlem alındı.

Atlantik Okyanusu’nu büyük ve lüks bir gemi aracılığıyla geçerek New York’a ulaşan Mona Lisa, oradan da Gizli Servis ve polis konvoyu eşliğinde Waashington’da bulunan Ulusal Sanat Galerisi’ne götürüldü. Dönemin ABD Başkanı Kennedy ve eşi de eseri görmek üzere hazır bulundu.

7 Şubat 1963’te New York’taki Metropolitan Müzesi’nde sergilenmek üzere yeniden yola çıkan tablo, ABD piyadeleri tarafından korundu. Ancak müzede yangın söndürme sistemindeki bir aksaklık yüzünden birkaç saat boyunca suya maruz kalan resim zarar gördü.

O dönemde müzenin müdürü olan Thomas Hoving, yangın söndürme sistemlerinin kendi camlarını patlayarak kırabildiğini, müzelerde bu tip kazaların meydana gelebildiğini belirtti.

Uzmanlara göre, üzerindeki kalın cam sayesinde Mona Lisa ciddi bir zarar görmedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...