NTV

Morales'ten alternatif iklim konferansı

Anadolu Ajansı

Türkiye

Bolivya Devlet Başkanı, hayal kırıklığıyla sonuçlanan Kopenhag zirvesinin ardından, 'halkı için çalışmak isteyen hükümetlerin' de katılabileceği alternatif bir konferans planladığını açıkladı.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, geçen ay Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan iklim konferansında bağlayıcı anlaşmalara varılamaması üzerine, alternatif bir küresel iklim toplantısı düzenlemeyi planladığını söyledi.

Morales yaptığı açıklamada, toplantıyı 20-22 nisan tarihlerinde Cocahabamba kentinde yapmayı planladığını belirterek, yerli halkların, toplumsal hareketlerin, çevrecilerin, bilim adamlarının ve ''halkı için çalışmak isteyen hükümetlerin'' katılabileceğini ifade etti.

Morales, toplantıda sanayileşmiş ülkelere, fakir ülkelere 'iklim borçları' olduğunu kabul ettirmek için baskı yapılacağını, ayrıca çevre suçlarıyla ilgili uluslararası mahkeme kurulması için çalışmalar yapacaklarını vurguladı.

Kopenhag'da geçen ay BM'nin öncülüğünde yapılan iklim konferansına 193 ülke katılmış, küresel ısınmadan dolayı fakir ülkeler için bir yardım fonu oluşturulması kararlaştırılmış, ancak toplanacak yardım miktarı hakkında rakam telaffuz edilmemişti.