Metro otobüsündeki cinsel taciz skandalında muavine 6 yıl 3 ay hapis

Muğla’dan İstanbul’a giden otobüste, bir yolcuya cinsel tacizde bulunduğu öne sürülen muavin, 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

DHA 14.07.2016 - 14:08 | Son Güncelleme : 14.07.2016 - 14:21

Metro otobüsündeki cinsel taciz skandalında muavine 6 yıl 3 ay hapis

25 Mayıs’ta yaşanan olayda; Muğla’dan İstanbul’a giden Metro Turizm’e ait yolcu otobüsünde görev yapan muavin G.G.’nin, uyuyan üniversite öğrencisi C.D.D’ye cinsel tacizde bulunduğu önü sürülmüştü.

Olayın özellikle sosyal medyada gündeme gelmesi üzerine gözaltına alınan zanlı, serbest bırakıldı.

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine G. G. hakkında “hayasızca hareket” ve “cinsel saldırı” suçundan soruşturma açıldı. Zanlı, olaydan 2 gün sonra tutuklandı.

Gebze 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü karar duruşmasına G.G. ile muavin hakkında şikayette bulunan Metro Turizm’in avukatı Burçin Başak katıldı.

MUAVİN: BENİM DE KIZ KARDEŞİM VAR...

Pişman olduğunu ifade eden G.G., savunmasında şu ifadeleri kullandı: “Ben başıma gelen bu olayı bir ahmaklık ve şansızlık olarak değerlendiriyorum. Dolu bir otobüste böyle bir olayın gerçekleştirilemeyeceğinin mahkememizce dikkate alınmasını istiyorum. Açıkladığım ortamda bu şekilde bir eylemi gerçekleştirmem için kafamın yerinde olmaması gerekir. Benim de kız kardeşim ve bayan akrabalarım var. Bu şekilde bir olayı tasvip etmiyorum.

Muavin olarak çalıştığım süre içinde zaman zaman otobüsün çok tenha olduğu durumlar söz konusu olmuştur. Yine benim bu şekilde art niyetim olsa yolcunun içeceğine bir şeyler katarak bu olayı yapma imkanım mevcuttur. O kadar kişi arasında bu şekilde bir olayı gerçekleştirilmesi mümkün değildir.”

6 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

“Hayasızca hakaret” suçundan beraat eden zanlıya, “cinsel saldırı” suçundan ceza verildi.

7 yıl 6 ay hapis cezası verilen G.G’nin cezası, daha sonra 6 yıl 3 aya düşürüldü.

Kararda "Suçun işleniş şekli, suçun işlendiği yer ve zaman, failin güttüğü amaç ve saiki, suçun gece vakti yolcu otobüsünde işlenilmiş bulunması, suçun mağdura karşı işleniş tarzı ve şekli, mağdur açasından doğan manevi sonuçların ağırlığı, mağdurun suç nedeniyle geçirdiği travmanın boyutu ve sanığın kastının yoğunluğu dikkate alınarak takdiren ve teşdiden 5 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına, sanık söz konusu suçu beden ve ruh bakımından kendini savunamayacak durumda bulunan uyku halindeki mağdura karşı işlemiş bulunduğundan sanığa verilen cezada yasa gereği yarı ortamında artırım yapılmak suretiyle sanığın 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına, verilen cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak sanığa verilen cezadan takdiren indirim yapılarak bu suçtan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına" ifadelerine yer verildi.

METRO'NUN AVUKATI: KARAR YERİNDE

Metro Turizm A.Ş'nin avukatı Burçin Başak, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, "Olayın biz de mağduru olmakla birlikte bu olayın asıl mağduru yolcumuzun mağduriyeti ve acıları bu yolla bir nebze de olsa dinecekse bizim için ne mutlu. Kararın yerinde olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Sayfa Yükleniyor...