NTV

Mustafa Şentop'tan dokunulmazlık açıklaması

ntv.com.tr

Türkiye

Anayasa Komisyonu Başkanı Şentop, dokunulmazlık görüşmelerinde AK Parti'den fire beklemediğini söyledi. CHP'den fire olabileceğini söyleyen Şentop, teklifin geçmesini engelleyecek bir firenin "CHP için vahim" olacağını da kaydetti.

İlişkili Haberler

Meclis Genel Kurulu'nun dokunulmazlık mesaisi bugün başlıyor.

AK Parti'nin dokunulmazlık teklifi Genel Kurul gündemine gelecek ve oylamanın ilk turu yapılacak.

Konuyla ilgili NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, AK Parti'den fire beklemediğini söyledi.

Şentop, "Biz arkadaşlarla da teklif verileceği sırada görüşmüştük. Eksik imza olmasın diye bir niyetimiz yoktu. 316 imza ile verdik. Malum Meclis Başkanı bu tür tekliflere imza atamıyor. Arkadaşlarımız teklifin arkasında, bizden bir fire olacağına hiç ihtimal vermiyorum" diye konuştu.

REFERANDUM İHTİMALİ

Oylamada 330 sınırında kalması durumunda referanduma gidilip gidilmeyeceğine yönelik soruyu da yanıtlayan Şentop, "Referandum konusunda karar verme yetkisi Cumhurbaşkanı'nın. Ben referandum ihtimali yoktur diyemiyorum. Bu da bir ihtimaldir" ifadelerini kullandı. 

"CHP İÇİN VAHİM OLUR"

CHP ve MHP'nin de teklife destek verdiklerini söyleyen Şentop, şunları kaydetti:

"MHP'nin bazı eleştirileri var ama destek vereceklerini açıkladı. CHP de ciddi eleştiriler yöneltti ama olumlu oy kullandı. Böyle baktığımızda 489 oy ediyor. 367'nin 122 oy üzerinde. 

Fire olabilir, CHP'de farklı görüş açıklayanlar oldu. Ama bunun 122'yi bulması CHP açısından vahim olur. O kadar fire olmayacağı kanaatindeyim. 367'nin üzerinde bir oy çıkacağını sanıyorum."

"BÜYÜK BİR GERİLİM BEKLEMİYORUM"

Teklifin komisyon görüşmeleri sırasında çok şiddetli kavgalar yaşanmıştı. Şentop'a Meclis Genel Kurulu'nda da bu tür olaylar yaşanıp yaşanmayacağı soruldu.

Gerilimin komisyonda büyük ölçüde atlatıldığını kaydeden Şentop, "Esas aşama komisyon aşamasıdır, işin mutfağıdır. Genel Kurul'da da tartışmalar olacaktır ama önemli bir gerilim olacağını düşünmüyorum" değerlendirmesini yaptı.

"ANAYASAYA AYKIRI DEĞİL"

Mustafa Şentop'un açıklamalarından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"CHP'den bu teklife karşı olduğunu açıklayan milletvekili oldu, genel başkanın açıklamalarına rağmen. Genel başkan kendisinden farklı açıklamalar yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Bu değişikliğe karşı çıkan milletvekilleri var. 

Soruşturma gizli olsa da bence aşağı yukarı firelerin nereden olduğu ortaya çıkar. Anayasaya aykırılık meselesi ciddi bir itiraz değil. Biz zaten bir anayasa hükmü getiriyoruz. Bu anlamda teknik olarak anayasaya aykırılıktan söz edilemez.

"MECLİS İZNİ OLMADAN YARGILAMA OLMAZ"

Buradaki mesele çok basit; Meclis izni olmadıkça tutulamaz, yargılanamaz. Meclis izni önemli. Bu izin hukuken nasıl tezahür edebilir? Daha önceki anayasalarda da bazı farklılıklar var. Dünyada da dokunulmazlıkların kaldırılması konusunda farklı yöntemler var. 

Önce grup önerileri olacak. Arkasından bakanımızla ilgili gensoru var. 19.00'dan sonra görüşmeler başlayabilir. Metin oldukça kısa tartışmalar olacaktır, muhtemelen. Birinci görüşmeler gece yarısı tamamlanır diye düşünüyorum." 

ETİKETLER