Can Dündar ve ekibi tarafından son 15 yılda resmi ve özel arşivlerin titizlikle derlenmesiyle ortaya çıkartılan ve yıllarca özenle saklanan belgeler, tıpkı basım gazete kupürleri, Atatürk’ün kendi el yazısından mektuplar ve sayfalarını açarak inceleyebileceğiniz not defterleri, daha önce gün yüzüne çıkmamış fotoğraflar, diplomatik yazışmaların en önemlileri, Kurtuluş Savaşı haritaları “Mustafa” kitabında bir araya getirildi.

TIPKI BASIM BELGELERLE FİLMİN ÖTESİ
Kitapta, Mustafa Kemal’in not defterlerini sayfalarını çevirebiliyor, mektupları zarflarından çıkararak okuyabiliyor, belge ve fotoğrafları elinize alıp incelebiliyorsunuz. Özel koleksiyon kitabında kaynak gösterilen dönemin gazetelerinin tıpkı basımlarını da bulabiliyorsunuz. Ayrıca Mustafa Kemal’in 1931 yılında kendi el yazısıyla kaleme aldığı ve okullarda okutulmasını istediği Medeni Bilgiler kitabından bazı bölümler de yine aslına uygun olarak özel koleksiyon kitabında yer alıyor.

ATATÜRK’ÜN İÇ DÜNYASINA DOĞRU BİR YOLCULUK
“Mustafa” kitabının sayfalarını çevirdikçe Atatürk’ün iç dünyasına doğru bir yolculuk yaptığınızı hissedecek, onun bugüne kadar gün ışığına çıkmamış fotoğraflarına bakacaksınız. Cebinden ayırmadığı not defterini karıştıracak uzun yollardan, savaş karargahlarından, otel odalarından yazdığı mektuplarını okuyacak, hasretini, yalnızlığını, unutulma kaygısını, tutkularını ve ümitlerini paylaşacaksınız...

Bir sayfada, kaldığı bir otelin kayıt defterinde ismi çıkacak karşınıza... Bir başkasında, bıyıkları yeni terlerken çektirdiği, şimdiye dek bilinen en eski fotoğrafını görüp şaşıracak, Büyük taarruz öncesi annesinin cepheye yolladığı telgrafı incelerken duygulanacak, onunla ilgili dünya basınında ilk çıkan haberin yeraldığı gazete sayfasını okurken heyecanlanacaksınız.

Bütün bu bilgi kırıntılarından ona dair daha gerçek bir izlenime ulaşacak ve belki de kaynakçadaki kitaplara gidip onunla daha derin bir tanışmaya girişeceksiniz.

İNTERNETTE İNDİRİMLİ
Karton kapak 15 TL’ye, Özel baskı 55 TL’ye kitapçılardan, karton kapak 12 TL’ye, Özel baskı 40 TL’ye de internet yoluyla www.ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 630 17 00 numaralı çağrı merkezinden edinilebilir.

DVD, VCD VE FİLM MÜZİKLERİ
“Mustafa” kitabı özel koleksiyon ve karton kapaklı olmak üzeri iki ayrı baskısıyla kitapçılarda yerini alırken, DVD ve VCD’si de aynı dönemde piyasaya çıktı. Goran Bregovic imzalı filmin müzikleri ise daha önce müzikseverlere sunulmuştu.

“MUSTAFA” FİLMİNİ 1 MİLYON 100 BİN KİŞİ İZLEDİ
Atatürk’ün askeri, siyasi ve insani yönlerini resmi dilin dışına çıkararak anlatan ‘Mustafa’ filmi 29 Ekim Çarşamba Cumhuriyet Bayramı’nda tüm Türkiye’de vizyona girdi. 70. ölüm yıldönümünde Atatürk’ü seyirciye yeniden tanıştıran filmi Can Dündar yazıp yönetti ve müziklerini Goran Bregovic besteledi. “Mustafa” filmi SABANCI’nın katkıları ve NTV - KO’MEDYA ortaklığıyla hazırlandı.

Film, vizyonda olduğu dönemde 1 Milyon 100 bin kişiyi aşan seyirciyi sinema salonlarına çekti. Seyirci sayısıyla “Mustafa” filmi Türkiye’nin En Çok Seyredilen Belgeseli olarak sinema tarihindeki yerini aldı.