Müzik neredeyse bedava!

Dijital devrim müziğin hem fiyatını düşürdü hem de müziğe erişim imkanlarını artırdı.

Haberler 30.08.2010 - 11:29

Müzik neredeyse bedava!

Giderek zenginleşen arşivleri, artan kullanıcı sayıları ile müzik dünyası için önemli bir gelir kapısı haline gelen dijital müzik platformlarında, 1,5 liraya şarkı satın almak da 10 liraya 100 adet şarkıyı indirmek de mümkün. Dahası, bazı telefon modelerini satın alanlar 1 yıl boyunca binlerce şarkı indirme hakkına da sahip olabiliyor.


Piyasadaki müzik paketlerinin en zengin ve avantajlıları arasında yer alan "Comes With Music Edition" kampanyasıyla, Nokia X6 ve Nokia 5235 telefon alanlar sık güncellenen Ovi Müzik mağazasından tam bir yıl boyunca telefonlarına veya bilgisayarlarına bedava ve sınırsız müzik indirebiliyor.

Nokia'nın Türkiye Müzik Servisleri Yöneticisi Selen Zorlu, Türkiye Ovi Müzik kataloğunda Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Warner Music Group ve EMI Music şirketlerinin yanı sıra birçok bağımsız şirketle de yapılan anlaşmalar sonucunda, 5 milyonu aşkın yerli ve yabancı parça bulunduğunu söyledi. Ovi Müzik, MÜ-YAP kataloğunun yanı sıra, şu anda hiçbir dijital platformda bulunmayan IMM ve Elec-trip arşivi de yer alıyor.

Türkiye Ovi Müzik kataloğunu, yıl sonuna kadar 1 milyon parça daha ekleyerek 6 milyona ulaştırmayı hedeflediklerini dile getiren Zorlu, müzik şirketleri ve sanatçılarla çalışmaları kapsamında şimdiye kadar Mor ve Ötesi, Emre Aydın, Sagopa Kajmer, Sabahat Akkiraz, Kubat, Sertab Erener'in yeni albümlerinin diğer platformlardan önce Ovi'de yer aldığını anlattı.

BİR ALBÜM FİYATINA 10 ALBÜM
TTNET Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Onuk, 2008 yılında yasal müzik portalı TTNET Müzik'e tüm internet kullanıcılarının bir eposta adresiyle üye olarak ücretsiz ve sınırsız online müzik dinleme imkanı bulunduğunu belirtti.

Yeni dönemde yasal MP3 formatında şarkı satın alma hizmeti de sunmaya başladıklarına işaret eden Onuk, ''Parçaların bilgisayar ortamı dışında MP3 çalarlar, cep telefonları gibi ortamlarda da dinlenmesine olanak sağlayan MP3 hizmeti, bir albüm fiyatına yaklaşık 10 albüm satın alma imkanı veriyor'' dedi.

Onuk'un verdiği bilgilere göre, 4 farklı paket halinde sunulan MP3 hizmetinde şarkılar, online üye sayfasından veya cep telefonlarından mobil ödeme seçeneği ile satın alınabiliyor. Mobil ödemede ayda 3 liraya 10, ayda 5 liraya 25, ayda 8 liraya 50 ve ayda 12 liraya 100 adet MP3 indirme imkanı bulunurken, online ödeme seçildiği takdirde ücretler sırasıyla 2 lira, 4 lira, 6 lira ve 10 liraya düşüyor ve fiyatlar müşterilerin ADSL faturasına yansıtılıyor.

Her gün 150 binden fazla kişinin ziyaret ettiği TTNET Müzik'te MP3 formatında bilgisayara indirme seçeneği 15 Nisan 2010 itibariyle sunulmaya başlandı. Platformdan bugüne kadar dinlenen şarkı sayısı 50 milyonu aşarken, 500 binden fazla şarkı MP3 olarak kullanıcılar tarafından indirildi. Onuk, TTNET Müzik'te şu an 500 binin üzerinde şarkının yayında olduğunu, bunun yanında yaklaşık 3,5 milyon şarkı için gerekli anlaşmaların yapıldığını belirterek, son haftalarda en çok ilgi gösterilen şarkıcıları Soner Sarıkabadayı, Shakira, Sertab Erener, Serdar Ortaç ve Tarkan olarak sıraladı.

BİR YILDA 11 MİLYON ZİYARET
Turkcell Ürün ve Servis Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar da Turkcell'in dijital müzik platformu gncPlay'de isteyen herkesin tüm şarkıları ücretsiz dinleyebildiğini, ÇalarkenDinlet yapabildiğini, müzik listeleri oluşturabildiğini kaydetti.

Turkcell abonelerinin ücretsiz olarak dinledikleri şarkıları 1,5 lira karşılığında bilgisayar ya da cep telefonlarına indirebildiklerini ve her ay 25 şarkı indirme imkanı veren Cepte Müzik paketinin ise 3 liraya satıldığını belirten Bayrakdar, bu pakette indirilen şarkıların MP3 formatında olduklarını ve böylece şarkıların cep telefonu, bilgisayar, MP3 çalar gibi farklı ortamlara da taşınabileceğini vurguladı.

Turkcell 3G kontratlı VINN alanlara ve Genç Tarife'de yer alanlara yönelik özel kampanyaları da olduğunu aktaran Bayrakdar, şu bilgileri verdi:
''Bugüne kadar müzik servislerimizle Türkiye nüfusunun yüzde 47'sine müzikle dokunduk. Turkcell'in farklı dijital müzik servisleriyle bugüne kadar 75 milyon şarkı dinlendi ve dinletildi. Bu rakam yaklaşık 7 milyon albüm sayısına eşdeğer. Yaklaşık bir yıl önce müzikseverlerin kullanımına sunulan gncPlay'i toplam 11 milyon kişi ziyaret etti, 35 milyondan fazla ücretsiz şarkı dinlendi.''

Bayrakdar, arşivlerinde yerli müzik birlikleri ve Sony Music, EMI Music, Warner ve Orchard ile yaptıkları anlaşmalarla 2 milyonu yabancı olmak üzere toplam yaklaşık 2,5 milyon şarkının yer aldığını belirterek, 2010'un ilk yarısında Turkcell-im Müzik üzerinden en çok indirilen 5 şarkıyı Mustafa Ceceli–Dön, Ferhat Göçer–Götür Beni Gittiğin Yere, Ziynet Sali–Rüya, Murat Boz-İki Medeni İnsan ile Murat ve Soner, Olgun Şimşek–Üflediler Söndüm olarak sıraladı. Bayrakdar'ın verdiği bilgiye göre, aynı dönemde ÇalarkenDinlet servisi üzerinden en çok dinletilen 3 şarkı ise İsmail YK-Yar Gitme, Gülben Ergen-Giden Günlerim Oldu, Gülnaz-Esmer Meleğim oldu.

'MÜZİKİNDİR' ABONE ARTIŞI YÜZDE 150'NİN ÜZERİNDE
Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Kaplan ise Avea'nın müzik portalı Aveamuzik.com'un bugüne kadarki faaliyetlerine ilişkin olarak abonelerine yeni müzikleri dinlemede öncelik kazandıran Önce Sen Dinle kampanyası, abonelerin dilediği zaman dilediği yerden müziğe ulaşmasını sağlayan Müzikİndir servisi, müziği anında dinlemeyi sağlayan MüzikÇalar, kullanıcı davranışlarına göre çeşitli öneriler geliştiren sanal zekaya sahip Akıllı Radyo ve Ringa servisi gibi örnekleri sıraladı.

2009 yılında yaptıkları kampanyalar ile müzik servislerinden yararlanan müşteri sayısının 1 milyon, indirilen şarkı sayısı 16 milyonu aştığını belirten Kaplan, ''2009'dan bugüne sadece Müzikİndir servisimizdeki abone artışı yüzde 150'nin üzerinde oldu. Bu büyümeyi yeni lansman ve kampanyalarımızla istikrarlı olarak devam ettirmeyi hedefliyoruz'' diye konuştu.

Kaplan'ın verdiği bilgilere göre, aylık ücreti 5,99 lira olan Müzikİndir üyeliği süresi içinde her ay 200 adet şarkı indirilebiliyor. Müzikİndir servisine üye olmayan Avealılar ise içerik başına 2,99 lira ücret ödüyor.

DUAL STREAMING, DUAL DOWNLOAD YAKINDA
Vodafone Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu Üyesi Gökhan Öğüt de, Vodafone live! Müzik Abonelik Servisine abone olanların, müzik paketleri kapsamında haftalık 25 şarkıyı vergiler dahil 2,4 lira fiyatla cep telefonuna indirilebildiğini belirtti.

Öğüt, müziğin yanı sıra resim, video, duvar kağıdı, komik ses gibi içeriklerin de yer aldığı Vodafone live! platformunun Türkiye'de günlük 100 binin üzerinde kullanıcı tarafından ziyaret edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu: ''Bu senenin ilk 6 ayında indirilen toplam şarkı adedinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 176'lık bir artış görülüyor. Türkiye'de cep telefonu abonelerinin en çok yerli müzik türünü tercih ettikleri görülüyor. Müzik kataloğumuz için binlerce yerli müzik içeriğine sahip olan MÜYAP ile çalışıyoruz. Vodafone Türkiye olarak Vodafone'un global müzik tecrübesini ülkemize getirmek üzere çalışıyoruz. Dual streaming, dual download imkanlarını abonelerimizle çok yakında paylaşacağız.''

Sayfa Yükleniyor...