28 NATO ülkesinin büyükelçilerinin Brüksel’deki Libya zirvesinde Türkiye’den itiraz geldi. Dünkü toplantıya ara verilmesinin en büyük nedeninin bu itiraz olduğu belirtilirken, Türkiye’nin çekinceleri şöyle sıralandı:

İlişkili Haberler


Uçuşa yasak bölge için yapılacak NATO operasyonu planlarının koalisyon güçlerinin müdahalesinden önce yapıldığı ve bu nedenle gözden geçirilmesi gerektiği, uçuşa yasak bölge alanının daraltılmasının gerektiği...

Türkiye'nin bu tutumu nedeniyle, NATO'nun Libya'ya müdahalesinde mutabakat sağlanamadığı için, Genel Sekreter Rasmussen öngördüğü açıklamayı gerçekleştiremedi. Başbakan Erdoğan başkanlığında bugün Ankara'da yapılacak toplantıda, Türkiye'nin konuya yönelik yaklaşımı netlik kazanacak, Libya'ya müdahalenin kim tarafından yapılacağı da bu karar doğrultusunda şekillenecek.

Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında dün yapılan Libya zirvesinde, NATO’nun taleplerinin konuşulduğu haberlerinin geldiği saatlerde, Türkiye’nin NATO’dan talepleri olduğu ortaya çıktı.

TSİ 16.00’da başlayan ve 28 üye ülkenin büyükelçilerinin katıldığı toplantıya ara verilmesinin en büyük nedeninin de bu talepler olduğu belirtildi.

Türkiye’nin, Libya’nın hava sahasının uçuşa yasak bölge ilan edilmesine yönelik NATO'nun yapacağı askeri operasyona itiraz ettiği, buradaki askeri planların gözden geçirilmesini talep ettiği kaydedildi.

NATO AÇIKLAMA YAPAMADI
Türkiye’nin bu tutumu nedeniyle mutabakat sağlanamadığı için, NATO Genel Sekreteri Rasmussen de öngördüğü açıklamayı gerçekleştiremedi.

Sadece silah ambargosuna yönelik görüş birliği sağlanırken, üye ülkeler Ankara’nın tavrını anlamsız ve kabul edilemez olarak nitelendirdi. Son bir aydır yapılan çalışmaların her aşamasında Türkiye’nin yer aldığı, planın Türkiye ile birlikte şekillendirildiği ve son dakikada 'hayır' denmesinin kabul edilemez olduğu dile getirildi.

Bununla birlikte, TSİ bugün 10.00’dan itibaren AB’ye üye ülkeler olağanüstü toplantı gerçekleştirecek ve şayet NATO’da yarın bir mutabakat sağlanamaz ise, koalisyon güçlerinin komuta kontrol ve buna yönelik eşgüdüm çalışmaları AB tarafından üstlenilecek. Ayrıca, hava sahası konusunda da mutabık olmazsa, bu da NATO yerine İngiltere ve Fransa tarafından gerçekleştirecek.

Türkiye’nin müttefiki ABD, İngiltere, İtalya ve İspanya gibi ülkeler, Türkiye’nin tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini, eğer NATO operasyonlara dahil olmaz ise, Türkiye’nin koalisyon güçlerinin operasyonu hakkında bilgi alamayacağını, aynı zamanda harekat sonrası Libya’da da söz sahibi olmaya hak kazanmayacağını dile getiriyorlar.

Bugün TSİ 16.00’da yapılacak olan NATO toplantısı, bunun hemen öncesinde Başbakan Erdoğan başkanlığında Türkiye’nin gerçekleştirileceği durum değerlendirmesi ve buradan çıkacak netice kritik önem taşıyor.

"TÜRKİYE SÜRECİ DEĞERLENDİRİYOR"
Öte yandan, NATO’nun Türkiye’den asker, üs veya liman talebi bulunmazken, Pentagon’dan operasyonlarla ilgili yapılan açıklamada, "Türkiye katılım konusunda hala süreci değerlendiriyor" dendi.