"Necdet Özel'i zorlama yetkimiz yok"

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun dinleme talebini reddetti. Sorulara yazılı yanıt vermek isteyen Özel'in yanıtını, Komisyon Başkanı Ak Partili Reşat Petek, değerlendirdi.

Haberler - NTV Haber 01.11.2016 - 23:31

"Necdet Özel'i zorlama yetkimiz yok"

Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nun davetini geri çevirdi.

Özel, toplantıya katılmayacağını sorulara yazılı yanıt verebileceğini söyledi.

Komisyon Başkanı Reşat Petek, “Soruşturma Komisyonu olmadığımızdan zorlama yetkimiz ve hakkımız yok. Biz davet ederiz gelip gelmemek kendilerinin takdiridir. Arkadaşlarımızdan soru gelirse bunu yazılı olarak iletip kendisinden cevabını isteyeceğiz” dedi.

Özel'in kararını NTV yayınında değerlendiren Reşat Petek, bazı komisyon üyelerinin Özel'e yönelik "Gelip aklanması lazım" açıklamalarının, komisyonun görüşünü yansıtmadığını belirteren "Burası mahkeme değil" dedi.

Petek, "Talep edilirse Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız sorularımız yazılı olarak yanıtlayabilir" dedi.

Yargılanan bazı itirafçıların da dinlenebileceğini söyleyen Petek, “Yasal anlamda itirafçı olup etkin pişmanlık hükümlerinden yaralanacak olanların verdiği ifadeleri de komisyonumuza getirtmek ve bazılarını dinleyerek daha detaylı bilgi almak için bazı çalışmalarımız olacak” şeklinde konuştu.

Reşat Petek, FETÖ’cülerin haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi David Keynes ile de görüştü.

Petek, telefon görüşmesinde Keynes'e, 15 Temmuz'u aydınlatacak bilgileri soruşturmayı yürüten savcılarla paylaşması gerektiğini, ardından komisyonun kendisini dinleyebileceğini ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...