Nisan'da yağan kar Ovit geçidini kapattı

Rize'de kar nedeniyle yaklaşık 4 ay kapalı kalan ve önceki hafta açılan Ovit Tüneli, etkili olan kar yağışı nedeniyle yine kapandı.

ovit tünel.jpg

Rize'de kar nedeniyle yaklaşık 4 aydır kapalı olan ve önceki hafta açılabilen Ovit Dağı geçidi, hafta sonunda etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle yine ulaşıma kapandı.

İkizdere İlçesi ile Erzurum'un İspir ilçelerini birbirine bağlayan 2 bin 640 rakımlı Ovit Dağı geçidi, yoğun kar yağışının etkili olması sonrasında 2016 yılının son günlerinde ulaşıma kapanmıştı.

Hava sıcaklığındaki artışla karların erimesi sonrasında Karayolları ekiplerinin 10 gün süren çalışmasının ardından önceki hafta ulaşıma açılabilen yol, hafta sonuna bölgede etkili olan yağışı nedeniyle ulaşıma kapatıldı.

Ovit geçidinde kar kalınlığı 30 santimetreye ulaştı. Bölgeye gezmeye gelen ve Nisan ayında kar sürprizi yaşayan vatandaşlar, önceki gün hava sıcaklığının 17 dereceye ulaştığı Rize'de bir gün sonra kar yağışı sürprizi ile karşılaştı.

Ovit Dağı geçinde incelemelerde bulunan Rize Valisi Erdoğan Bektaş da, nisan ayında şiddetli kar yağışı ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek, "Çok farklı imkanlar sunan doğamız var. 15 gün önce buradaydım ve kar yoktu. Gerçekten iyi planlayabilirsek ve proje geliştirebilirsek Rize'de mutlu edemeyeceğimiz turist türü yok. Rize'de herkesin her zevkine uygun 12 ay süreli turizm potansiyeli var" dedi.

Sayfa Yükleniyor...