Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. 

Toplantı sorası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, açıklama yaptı.

Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarına değinen Kurtulmuş, vatandaşların terör nedeniyle oluşan mağduriyetlerine yönelik alınacak tedbirlerin, toplantıda detaylı olarak ele aldındığını söyledi.

Kurtulmuş, alınan kararları yarın grup toplantısında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklayacağını ifade etti.

Hükümet sözcüsü şunları söyledi:

"Öncelikle Sur başta olmak üzere birçok ilçemizde, ilçe merkezlerinde ticaret yapan esnaf kardeşlerimiz, maalesef terör örgütünün acımasız hendek kazması, bomba patlatmaları, hendeklerle vatandaşları baskı altına almaları sonucu oluşan atmosferde çok ciddi ekonomik kayıplar ve mağduriyetler yaşamışlardır, yaşamaktadırlar.

Bunların giderilmesi için her türlü tedbir konuşuldu. Bu tedbirler en kısa zamanda kapsamı ve süresi belirlenmiştir. Bunlar bu şekilde bu mağduriyetlerin giderilmesi için esnaf kardeşlerimizle ilgili adımlar atılacaktır. Vergi borçları, prim borçlarının ertelenmesinden bir çok alana kadar, buradaki mağduriyetlerin giderilmesini sağlayacak olan adımlar atılmıştır."

"EĞİTİME VERİLEN ARA TELAFİ EDİLECEK"

Terör olayları nedeniyle 4 ilçede eğitime ara verilmek zorunda kalındığını hatırlatan Kurtulmuş, "Bildiğiniz gibi 180 günlük yıllık eğitim mecburiyeti var. Bu 180 gün ara tatillerde gerekli zaman aralıklarında telafi edilecek. İlave dersler verilecek, ilave kurslar verilecek. Hiçbir evladımızın eğitiminde en ufak bir aksama olmadan ayrıca sınavlarıyla ilgili de en ufak aksama yaşamadan bu süreç telafi edilecektir" diye konuştu.

"12 İLÇEDEKİ MAĞDURİYET GİDERİLECEK"

Terör olayları dolayısıyla evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşların durumuna da değinen Kurtulmuş, "Bunlarla ilgili başta ilgili valilikler ve ilgili kaymakamlıklar olmak üzere zaten şu anda bazı destekler verilmektedir. Bu desteklerle ilgili çalışmalarımız yapıldı. Özetle şunu ifade etmek istiyorum, terör ortamından etkilenen ve 12 ilçemiz başta olmak üzere etkilenen vatandaşlarımızın karşı karşıya kaldığı mağduriyetlerin giderilmesi için bütün titizlikte çalışmalar yapılmış ve inşallah bunlar giderilecektir" ifadesini kullandı.

"BAŞİKA KRİZİ GİDERİLDİ"

Başika kampına asker sevkiyatı sonrası Irak hükümetiyle yaşanan krizin de giderildiğini kaydeden Kurtulmuş, şu ifadeleri kullandı:

"Kamuoyunun bu konuya çok abartılı şekilde yaklaşması ve özellikle Irak Merkezi Hükümetince bazı olağanüstü hassasiyetlerinin oluşması, konunun uluslararası alana taşınmasına neden oldu. BM ve Arap Ligine taşınmasına neden oldu.

Türkiye bu hassasiyetleri göz önünde bulundurarak ve DAEŞ'in de bizim üslerimize karşı yakın tehdidini her an gözetleyerek oradaki birliklerimiz belli bir noktaya, yine Irak'ın kuzeyinde belli bir noktaya çekildi.

Bunun üzerine de zaten Irak merkezi hükümetinden de Türkiye'nin bu adımının olumlu karşılandığına dair açıklamalar yapılmış oldu. Böylece Başika olayından kalkarak Irak Merkezi Hükümeti ile Türkiye arasında bir sorun ve gerilim yaşanmasını isteyen çevrelerin istekleri olmamış oldu."