NATO zirvesinde Ankara'yı Rasmussen konusunda ikna eden ABD Başkanı Barack Obama, akşam saat 21.15 sularında Ankara'ya geldi.

İlişkili Haberler


Esenboğa Havalimanı'ndaki ABD Başkanlık uçağı "Air Force One"da yaklaşık 20 dakika bekleyen ABD Başkanı, merdivenlerden hızlı bir şekilde indi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek tarafından karşılanan Obama, kendisini bekleyen makam aracına bindi ve bir açıklama yapmadan kalacağı Sheraton Oteli'ne geçti.

ABD Başkanı Obama'nın gelişi nedeniyle havaalanı ve çevresinde çok sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Esenboğa yolu saat 18.00 itibariyle ulaşıma kapatılırken, Obama'nın gelişini takip edecek olan basın mensupları ve ekipmanları arandı.

OBAMA'NIN GÜNDEMİ
Obama, başkent Ankara'daki temaslarına bugün ilk olarak Anıtkabir'i ziyaret ederek başlayacak.

ABD Başkanı daha sonra Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le bir araya gelecek ve görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Obama'nın daha sonra TBMM'ye giderek, burada Genel Kurula hitap etmesi, ayrıca muhalefet partilerinin liderleriyle görüşmesi bekleniyor.

ABD Başkanı TBMM'nin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la Başbakanlıkta görüşecek.

Bu görüşmenin ardından Obama'nın Ankara'dan ayrılmak üzere Esenboğa Havalimanına gitmesi ve İstanbul'a hareket etmesi öngörülüyor.

Obama'nın yarın da İstanbul'da Medeniyetler İttifakı toplantısına katılması bekleniyor.

İSTANBUL'DA KAPANACAK YOLLAR
Obama için güvenlik önlemleri de olağanüstü artırıldı.

Obama ziyaretinin günlük hayatı çok fazla etkilemeyeceğini söyleyen İstanbul Valisi Muammer Güler, bazı yolların zaman zaman kontrollü olarak kapatılacağını belirtti.

Güler, "Prensip olarak normal hayatın akışına en az müdahale olabilecek tarzda bir tedbir planlaması yapılmıştır"şeklinde konuştu.

Vali Güler, ABD Başkanı'nın İstanbul ziyareti ve 6-7 Nisan'da gerçekleştirilecek medeniyetler ittifakı için alınan önlemleri açıkladı.

Vali, "Sadece geçişler sırasında, kontrollü şekilde kısa süreli yol kapatmalar olacaktır. Metrobüs ve Şehir Hatları Vapurları seferlerinde herhangi bir aksama yaşanmayacak, normal seferlerine devam edecektir"dedi.

Trafik akışının olumsuz etkilenmemesi için bir ilkokul ve bir lisede de Salı günü tatil ilan edildi. Ayrıca, güvenlik önlemleri kapsamında 8800 emniyet görevlisi görev başında olacak.

Başkentte de, Ankara Emniyet Müdürlüğü, Obama'nın temaslarını yapacağı 6 Nisan Pazartesi günü polis ve askeri hava araçları dışında tüm sivil havacılık kurumlarına, şehir merkezi üzerinde uçuş yasağı getirdi. Ankara'da bazı bulvar, cadde ve sokaklar da kısa süreli trafiğe kapatılacak.

Ulaşım önlemleri kapsamında İstanbul’da kademeli olarak trafiğe kapatılacak yollar şöyle:

— Havaalanı- Beşiktaş güzergahındaki sahil yolu.

— Boğaziçi Köprüsü’nden Beşiktaş istikameti.

— Zincirlikuyu - Beşiktaş istikametindeki tüm cadde ve sokaklar.

— Dolmabahçe'den Sultanahmet Meydanı arası.