Obama'dan Türk'e: Sorun silahla çözülmez

ABD Başkanı Obama, Meclis Başkanı'nın ardından muhalefet liderleriyle başbaşa görüşti.  CHP Genel Başkanı Baykal, ABD Başkanı'na iki kitap hediye etti. Obama, DTP lideri Türk'e "Kürt sorunu silahla çözülmez" dedi.

06.04.2009 - 16:51

Obama'dan Türk'e: Sorun silahla çözülmez

Cumhurbaşkanı Gül'le yaptığı görüşmenin ardından TBMM'yi de ziyaret eden Obama, Meclis Başkanı Köksal Toptan'la bir araya geldi.

Obama, Toptan'ın makam odasında önce CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la görüştü.

Yaklaşık 5 dakika süren görüşmenin “güzel ve yararlı olduğunu” belirten Deniz Baykal, muhalefetle görüştüğü için kendisine teşekkür etti.

Baykal, modernleşme ve demokrasinin birbirlerini destekleyen süreçler olduğunu, sürdürülmesi ve güvenceye alınması gerektiğini ifade ettiğini bildirdi. Modernleşme ve demokrasinin temelinin ve güvencesinin de laiklik olduğunu anlattığını ifade eden Baykal, bu kapsamda ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un geçtiğimiz günlerde Türkiye ziyaretinde yaptığı açıklamayı memnuniyetle karşıladıklarını söylediğini kaydetti.

CHP Lideri Baykal, yargı bağımsızlığı ile basın özgürlüğünün de yaşamsal önemine değindiğini, demokratikleşme ve modernleşme sürecinin devamı için Türkiye'nin AB'ye tam üye olmasının önemini belirttiğini ifade etti.

Baykal, Türkiye'nin AB'ye tam üye olarak alınması yönünde yaptığı çağrı dolayısıyla teşekkür ettiği Obama'nın ise kendisine ABD'ye sık sık gelip gelmediğini sorduğunu söyledi. Baykal da sık gelmediğini ancak düşüncelerini her platformda dile getirdiğini anlattığını belirtti.

Obama'nın kendisini ilgiyle dinlediğini ve demokrasilerde muhalefetin önemine değindiğini, muhalefetten geldiğini söylediğini de bildiren Deniz baykal, Obama'nın, ''Muhalefet önemlidir. Muhalefetsiz demokrasi olmaz'' dediğini anlattı.

BAYKAL İKİ KİTAP HEDİYE ETTİ
Türk halkını daha iyi tanıması için Obama'ya, Sait Faik Abasıyanık'ın ''Haritada Bir Nokta'' adlı kitabı ile Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ''Huzur'' adlı romanını hediye ettiğini belirten Baykal, Obama'nın, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmaya ilişkin sorulara da, ''Konuşmasında sürpriz yok'' karşılığını verdi.

Obama, daha sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle bir araya geldi.

"KÜRT SORUNU SİLAHLA ÇÖZÜLEMEZ"
ABD Başkanı Obama, son olarak DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'le görüştü.

Türk, 7-8 dakika süren görüşmede ağırlıklı olarak Kürt sorunun ele aldıklarını söyledi.

Hazırladıkları raporu Obama'ya sunduklarını söyleyen Türk, şunları söyledi:

''Sayın Obama, demokratik siyasetin önemini özellikle DTP'nin ve bugün Kürtlerin siyaset içinde olmasını çok önemsediklerini ve çok önemli bir görev üstlendiğimizi ifade ettiler. Biz de çözümsüzlüğün kaynağının ortaya çıkması konusunda artık bu meselinin çok ciddi bir şekilde masaya yatırılması gerektiğini, meselenin Türkiye bütünlüğü içinde çözümünü istedeğimizi ifade ettik. Sayın Obama da silahlarla ve şiddetle bu işin çözülmeyeceğini dile getirdi. Biz de silaha ve şiddete tapmadığımızı ancak, bölgede bugüne kadar 17 bin faili meçhul cinayet işlendiğini ve bunların da tamamının sivil olduğunu söylemeye çalıştık. Görüşmemiz olumlu geçti. Ortak akıl ve diyalogla bu sorun çözülebilir. Bu sorun Türkiye'nin iç meselesidir. Ama dünyadaki sorunlar, uluslararası sorunlar olarak bizlere yansıyor. ABD gibi bir ülke de burada demokrasinin gelişmesi, diyalog ortamının oluşması ve Türkiye'nin daha güçlü ve demokratik bir ülke olması konusunda etkin rol de oynayabilir.''

Obama'nın Meclis'teki konuşmasını değerlendiren Türk, ''Obama, biraz Türkiye'ye mesajlar verme durumundaydı. Konuşmasında çok fazla önemli mesajlar öne çıkmadı. 1915 olaylarını gündeme getiriş şekliyle kullandığı dil çok farklı idi'' yanıtını verdi. Türk, bir başka soruyu cevaplarken de görüşmede olabildiğince düşüncelerini ifade ettiğini belirterek, ''kendisi de gruplar ve haklar meselesine nasıl baktığını ve önemsediğini anlattı'' dedi.

Türk, ''Obama, bu hakların günümüz dünyasında yerine getirilmesi gerektiğini, grupların ve azınlıkları mutlaka tatmin edecek formüllerin bulunması konusunda düşüncelerini ifade etti'' diye konuştu.

''Kürt sorunu ile ilgili herhangi bir şey söyledi mi?'' sorusuna da Türk, ''Daha önce bir çok Kürk liderle görüşmeler yaptığını, bundan mutluluk duyduğunu ve ilk defa Türkiye'de bir Kürt siyasetçiyle görüşmekten mutlu olduğunu ifade etti'' karşılığını verdi.

''Obama'nın TBMM Genel Kurulu'nda çok net bir şekilde PKK'nın terör örgütü olduğunu açıkladığını ve mesajları nasıl yorumladığının'' sorulması üzerine ise Ahmet Türk, ''Bu şiddetin kaynağına inmek lazım. 17 bin faili meçhul cinayet varsa o zaman bunu tek yönlü bir şiddet olgusu olarak algılamamak gerektiğini izah etmeye çalıştım'' dedi.

''PKK ile ilişkinizi kesin şeklinde bir talebi oldu mu?'' diye sorusu üzerine Türk, böyle bir tartışmanın olmadığını anlattı.

DTP lideri Türk, ABD Başkanı Barack Obama'ya Mardin yöresinin ''Telkari'' işlemeli kol düğmesi, eşine broş ve bir de masa üzerinde kullanılan isimlik hediye ettiğini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...