"Öcalan, 21 Mart'tan önce 'çekilin' diyecek"

İmralı görüşmelerinin ardından başlayan süreçte yeni bir iddia: Öcalan bir iki haftaya kadar PKK'ya 'Çekilin' çağrısı yapacak.

12.03.2013 - 10:46

"Öcalan, 21 Mart'tan önce 'çekilin' diyecek"

Abdullah Öcalan'ın Nevruz'u beklemeden yeni bir adım atacağı iddia edildi.

İmralı görüşmelerinin ardından Kandil ve Avrupa'ya gönderdiği mektupların yanıtı gelmeden Öcalan'ın PKK'ya çekilme çağrısında bulunacağı öne sürüldü.

Görüşmelerin ardından Öcalan'ın iyi niyet gösterisi olarak 21 Mart'taki Nevruz'da çekilme çağrısı yapılacağı belirtiliyordu ancak Radikal gazetesi yazarı Eyüp Can, bu çağrının öne alındığını yazdı.

Can'a göre, Kandil, Öcalan'ın bu çağrısını yerinde bulmuyor ama itiraz etmeyecek. Bunun yerine KCK tutuklularının durumunda olumlu gelişmeler bekliyor ve barış sürecinde TBMM'nin etkili olmasını talep ediyor.

Radikal yazarına göre, bir iki hafta içinde 'çekilin' çağrısı yapacak Öcalan, bu hareketi ile Nevruz'u barış şenliğine çevirmeyi amaçlıyor.

Öcalan, İmralı'yı ziyaret eden BDP'li heyete "Çatışmazlık ve geri çekilme çağrısını Nevruz'da bizzat ben yapacağım" demişti.

Bugün Vatan gazetesinde yer alan bir habere göre ise Öcalan bu çağrıyı bir video kaydı ile yapmak istiyor. Ancak bu iddianın nasıl gerçeğe dönüştürüleceği merak konusu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...