Akdoğan: Öcalan, HDP'lileri yakalasa sopa ile kovalar

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, HDP'nin barajı geçmek için çözüm sürecini feda ettiğini söyledi: Öcalan yakalasa sopa ile kovalar

ntv.com.tr 29.07.2015 - 12:40

Akdoğan: Öcalan, HDP'lileri yakalasa sopa ile kovalar

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Anadolu Ajansı Editör masanının konu oldu.

Son dönemde yaşanan gerilimli ortam ve HDP’nin tepkilerinin ele alındığı oturumda Akdoğan şunları şöyledi:

"HDP tüm stratejisini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşıtlık üzerine kurdu.
Barajı geçmek için Bu kitlenin oyunu nasıl alabiliriz dediler. Bu kitle kim Erdoğan’a karşı biz Erdoğan'a saldırırsak oyu alırız dediler ancak çözüm sürecini bitirdiler. Barajı geçmek için süreci feda ettiler.

"SİLAH BIRAKMAYA AYAK DİREDİLER"

Öcalan silah bırakma çağrısı yaptı üç hafta HDP bunu açıklamaktan imtina etmiştir. Öcalan’ın çağrısına ayak diredi.

‘Erdoğan’ı başkan seçtirmeyeceğiz’ diye 3 dakikalık bir konuşması oldu. 7 Mart’ta yaptığı bu konuşma adeta bir tahrikti.

Arkasından asıl gerilimi başlatan HDP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedefe koymasıdır.

Sayın Erdoğan, Ukrayna’ya giderken 21 Mart’ta izleme kuruluna tepki gösterdi. Aynı gün Öcalan’ın Nevruz konuşması okundu. Bu çağrıya karşılık gelmeyince Cumhurbaşkanı da tepki gösterdi. Bu kronolojiyi doğru okumak lazım.

"DOLMABAHÇE MUTABAKAT DEĞİLDİ"

Dolmabahçe’deki bir ortak mutabakat değildi. Önceden kurgulanmış bir şey değildi. Normalde benim makamımda yapılırdı bu görüşmeler. Ayrıca sürekli Cumhurbaşkanı ile temas halinde oldular deniyor. ‘Cumhurbaşkanı her ayrıntıyı biliyor’ iddiası külliyen yalan.

PKK'nın vaatleri neydi? Silah bırakma veya Türkiye'yi terk etme. Eylemsizlik kararı aldı ama buna uymadı. Hiçbir yeri de terk etmedi.

"GEZİ VE 17-25 ARALIK KİMYASINI BOZDU"

Diyorlarki 'Ben yurtdışına giderken güvenlik güçlerine talimat veren bir yasa çıkar da bana dokunmasın.' Bu kadar anlamsız bir yasa talebi olur mu? Bu Meclis'te PKK'nın resmen tanınması anlamına gelir. Sen yasadışı kırsalda nasıl geziyorsan aynı şekilde

Gezi olayları PKK'nın kimyasını bozdu. Zaten silah bırakmaya ayak diriyordu. Sonrasında 17-25 Aralık da olunca örgüt şöyle düşünmeye başladı: 'Acaba bu hükümet gider mi?

"HDP SÜRECİ HAVAYA UÇURDU"

Proje olarak kendisini kullandırtmasının maliyetinin, faturasının sürecin türbülansa girmesi, bitmesi İmralı'nın anlamsızlaşması olduğunu bile bile kendisini kullandırtan bir HDP var. HDP barajı geçmek için bu bloğu kaldıraç olarak kullandı ama karşılığında süreci de havaya uçurmuş oldu.

"ÖCALAN BUNLARI SOPAYLA KOVALAR"

Barajı geçmek için süreci feda ettiler. İnsanlar size oy verdi süreç de türbülünsa girdi. Sizin oy almanız sürece olumsuz bir etki yaptı. HDP’nin hiçbir karşılığı yok. HDP’nin hiçbir anlam ifade etmeyen bir pozisyonu var. AK Parti varsa çözüm süreci vardır dedim. Sen AK Parti’yi devirme projesinde kendini kullandıracaksın, sonra süreç ne olacak, gel yap diyeceksin. Böyle kandırma olabilir mi? HDP tabanı Kürtler, bunlara sebep olan HDP’li yöneticilerine hesap sormalı lazım. Siz nasıl bir oyuna alet oldunuz, bütün yaşadığımız sıkıntılar yaşanıyor.

Sürekli Öcalan adına yalan söylüyorlar; Öcalan başkanlık sistemine karşı, Öcalan AK Parti'yle koalisyona karşı… Külliyen bunlar yalan. Öcalan'ın adını kullanarak sürekli toplumu kandırıyorlar. Öcalan ile görüştükleri dönemde koalisyon diye bir konu var mıydı ki Türkiye'de, Öcalan 'onunla yapın şununla yapın' desin. Bu yüzden büyük bir sorumsuzluk var. Öcalan bunları muhtemelen yakalasa sopayla kovalar diye düşünüyorum, 'her şeyi mahvettiniz' diye...

HDP eksen kayması yaşadı. HDP tabanı bunun hesabını sormadı. Demirtaş kendi PR’ını yaptı. El bebek gül bebek, bir çiçek çocuğu olarak imaj imalatına dönüştü. Şimdi kıvranıyorlar, şimdi ne olacak. Kandil’le kendi aralarında bir anlaşma olduğu söylenebilir.

"SEÇİMDEN SONRA EYLEM KARARI ALDI"

Ateşkes kavramı yanlış bir kavram. Bizim kullandığımız kavram eylemsizlik. Terör örgütü buna da uymadı. Örgüt bütün süreç boyunca illegaliteden vazgeçmedi.
Bu örgütle bu parti arasında bir ilişki var. Terörü kınayıp kınamamadan öte çarpık bir durum var. 7 Haziran’dan sonra terör örgütü 150’ye yakın silahlı saldırı yapmıştır. 10 asker ve polisimizi şehit etmiştir. Seçimden sonra örgüt doğrudan eylem kararı almıştır.

"90'LI YILLARA DÖNÜŞ SÖZ KONUSU DEĞİL"

HDP, terör örgütünün desteğinde kampanya yürüttü. Buna karşı devletin tedbir alması gerekir. 90’lı yıllara dönmekle hiçbir ilgisi yok. Devlet terörle mücadeleyi hukuk içerisinde vermektedir. 90’lı yıllara dönüş söz konusu değildir.

"PKK'NIN ŞART KOŞACAK HALİ YOK"

PKK, DAEŞ konusunda çok kirli bir kampanya yürütüyor. Bu kampanyada paralel yapı da işbirlikçileri. Dünya genelinde Türkiye'yi bir şekilde zora düşürmek için, bunlar bu örgütü destekliyorlar diye... Çünkü kendileri DAEŞ'i bir kaldıraç olarak kullanmaya çalışıyor. Asıl maskeleyen odur. DAEŞ ile verdikleri mücadeleyi maskeleyerek örgütü meşrulaştırmaya çalışıyorlar. PKK'ya uluslararası zeminde farklı bir konum üretmeye çalışıyorlar. Burada DAEŞ'i bu şekilde kullanan PKK'dır.

Son dönemde yaptıkları, var olan güveni tamamen havaya uçurdular. Bu aktörlerle bu kadar alavere dalavere yapan, bu kadar sürece ihanet eden aktörlerle bu sürecin nasıl devam ettirileceği, bu bir muammadır. Bu yüzden bunlar güveni yıkmıştır, sarsmıştır. Burada PKK'nın artık 'onu yapın, bunu yapın' diye şart koşacak hali yok. Onların bir gücü, etkisi varsa, evet örgüte çağrı yapsınlar ve örgüt Türkiye'yi terk etsin, silahları bıraksın. Konuşulacak bir şey varsa ondan sonra konuşulur.

Terör bölgesel denklemde kullanılan bir enstrümandır. Çözüm sürecinde silahlar sussun, siyaset konuşsun dedik. Bunlar hem silah konuşsun hem siyaset yapılsın dediler.

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

Kapılar kapatılmadı ama ikinci tur, ön heyetlerin görüşmesi vesaire CHP ile yapıldığı gibi diğer partilerle böyle bir anlaşmaya varılmadı ama kapılar da kapanmadı.

Kimse kimseye kendi politikasını dikte ettiremez. Görüşmelerin nereye gittiğini görmemiz lazım. Erken seçim kıyamet değil, bundan da korkmamak lazım.

AK Parti olarak biz parti kapatmaya karşıyız. Parti yerine şahıslar cezalandırılsın.

Sayfa Yükleniyor...