ODTÜ’de ‘açlık grevi’ gerilimi

ODTÜ’de cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek için düzenlenen gösteride olaylar çıktı. Polis ekipleri, yürüyüş yapmak isteyen gruba gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti.

Haberler 31.10.2012 - 16:43

ODTÜ’de ‘açlık grevi’ gerilimi

50 gündür devam eden açlık grevlerine destek için Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) düzenlenen gösteride olaylar çıktı.

Bir grup, açlık grevlerine dikkat çekmek için üniversite yerleşkesinde bir araya geldi. AK Parti Genel Merkezi'ne yürüyüş yapmak isteyen grup, ODTÜ ana giriş kapısında durduruldu.

Polis ekipleri, yürümekte ısrar eden gruba biber gazı, gaz bombası ve tazyikli suyla müdahale etti. Yola barikat kuran grup, polise taş ve şişelerle karşılık verdi.

Olaylar sırasında üniversitenin giriş kapısındaki güvenlik kulübeleri yakıldı.

Polisin kullandığı gaz bombaları nedeniyle üniversiteden yoğun duman yükseldi.

Olaylar sırasında çok sayıda öğrencinin yaralandığı bildirildi.

Gerginliğin büyümesinden ardından üniversite yerleşkesine çok sayıda polis ekibi sevk edildi.

BDP'Lİ VEKİLLER OTURMA EYLEMİNDE
Öte yandan akşam saatlerinde, cezaevlerindeki açlık grevlerine destek vermek için, bazı tutuklu ve hükümlülerin anneleri ile onlara destek veren bir grup oturma eylemi yaptı.

Milli Müdafaa Caddesi'nin GMK Bulvarı girişinde toplanan annelere, Halkevleri, Emek Partisi, SDP ve bazı gruplar, bazı STK'lar ve BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel de destek verdi.

Adalet Bakanlığı'nda yetkililerle görüşmek istediklerini söyleyen gruptakiler, polisin önlem alması nedeniyle yürüyüş yapamadı.

Bir süre bekleyip slogan atan grup, daha sonra annelerle beraber oturma eylemi başlattı.

Sayfa Yükleniyor...