Olaylı iki maç için müfettiş

Trabzonspor-Fenerbahçe ve Ankaragücü-Amedspor maçlarında çıkan olaylar için iki müfettiş görevlendirildi. Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Biz sporumuzda şiddeti görmek istemiyoruz" dedi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 26.04.2016 - 11:27 | Son Güncelleme : 26.04.2016 - 13:37

Olaylı iki maç için müfettiş

Trabzonspor-Fenerbahçe ve Ankaragücü-Amedspor arasında oynanan karşılaşmalarda çıkan olaylar tartışılmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, olaylara ilişkin incelemede bulunmak üzere birer müfettiş görevlendirdi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç. olaylarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Kılıç, Sporun ruhu, anlamı kardeşliktir, birliktir, beraberliktir, hoşgörüdür. Karşılıklı mücadelenin içerisinde yenmenin, yenilmenin, berabere kalmanın olduğu sonuçların olabileceği müsabakalardır. Bu her spor dalı için geçerli olan bir unsurdur" ifadesini kullandı. 

Bu hafta sonu yaşananladan üzüntü duyduklarını belirten Kılıç, Ankara'daki stadda Amedspor'lu yöneticilerin saldırıya uğraması ve yaralanmasıyla ilgili 6 kişinin gözaltına alındığını, Emniyet Müdürlüğünün ve adli makamların soruşturmalarının ise devam ettiğini aktardı.

Bakan Kılıç, "Hiçbir şekilde, hiçbir şiddeti tasvip etmiyoruz. Hele hele bir takımın yöneticilerine yönelik bu anlamdaki, protokol tribününde yaşanan bu olayı tasvip etmemiz mümkün değil. Hiç kimsenin de bu noktada farklı düşündüğünü zannetmiyorum. Ama bunun hiçbir şekilde de siyaset anlamında kullanılmaması, bazı siyasiler tarafından farklı yerlere çekilmemesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

SORUŞTURMA AÇILDI

Kanunların, kuralların belli olduğunu, emniyetin, yargının çalışma yaptığını ve olaya ilişkin İçişleri Bakanlığınca soruşturma da açıldığını dile getiren Kılıç, "Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı müfettişlerimiz de İçişleri Bakanlığına bağlı müfettişlerle beraber yaşanan olayda ihmali olanlar var mıdır, bu konu nasıl cereyan etmiştir, o saldırıda bulunan kişilerin orada bulunma hakkı var mıdır, nasıl oraya girmişlerdir, bu konularla ilgili araştırma yapılacaktır. Bu konudaki çalışmaları da gayet şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşacağız" diye konuştu.

Kılıç, olaylarda yaralananlara geçmiş olsun dileklerini ileterek, bu tip bir olayın tekrar yaşanmamasını temenni etti. Kılıç, "Temenni etmekle beraber tabii ki bununla ilgili çalışmalarımızı da yaptığımızı dile getirmek istiyorum. İçişleri Bakanlığımız ve Adalet Bakanlığımızla beraber" dedi.

"TRABZON'U TEMSİL ETMİYOR"

Trabzon'daki olaya da değinen Kılıç, "Öncelikle, sahaya bir holiganın atlamasının futbolda yeri yoktur. Trabzon'un gerçekten bu konularla anılması bizi üzüyor. Trabzon bunu haketmiyor. Trabzon şehrimiz, insanı ve yapısı itibarıyla misafirperver, gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlayan ve bu noktada ülkemizin en önemli şehirlerinden birisidir" ifadelerini kullandı.

Türk futbolunda ve sporunda Trabzonspor'un çok büyük başarılarının bulunduğuna ve önemli sporcular yetiştirdiğine işaret eden Kılıç, bütün spor camiasına ve hakeme geçmiş olsun dileklerini iletti.

Saldırganın, Trabzon'u ve Trabzonspor'u temsil etmediğini dile getiren Kılıç, "Trabzon'da sportif anlamdaki centilmence devam eden maçın içerisindeki bu olayı da en şiddetli şekilde kınıyoruz. Bu tip olayların futbolumuzda ve sporumuzda yeri yoktur" dedi.

Yoğun bir lig mücadelesinin yaşandığı bir dönemde böyle üzücü bir olayın yaşandığını dile getiren Kılıç, şunları kaydetti:

"Bununla alakalı olarak da aynı şekilde yine İçişleri Bakanlığımızla ve Adalet Bakanlığımızla yaptığımız görüşmelerde burada da bir soruşturma başlatılmıştır. Bununla alakalı olarak İçişleri Bakanlığımız yine müfettişler görevlendirmiştir. Her açıdan, güvenlik açısından, stada giriş çıkış açısından bu noktada o kişinin, o holiganın stada nasıl girdiğiyle, daha önceden bir sıkıntı olup olmadığıyla alakalı her türlü araştırma yapılacaktır. Biz de yine bu konuyla alakalı olarak Gençlik ve Spor Bakanlığının müfettişlerini görevlendirmiş durumdayız. Yine İçişleri Bakanlığının müfettişleriyle beraber orada incelemelerini yapacaklar."

"SPORUMUZDA ŞİDDET GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

Kılıç, "Biz sporumuzda şiddeti görmek istemiyoruz. Biz sporumuzda bu tip olayları görmek istemiyoruz. Bu anlamda burada yapacağımız çalışma da bu düşünceler doğrultusunda devam edecektir ve bu tip bir olayın tekrar yaşanmaması için gereken önlemlerin alınması konusunda emniyetimizle ve Adalet Bakanlığımızla yapacağımız çalışmalar var" diye konuştu.  

Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'daki cezaların uygulanması gerektiğini vurgulayan Kılıç, bu noktada da yargıya büyük görev düştüğünü söyledi.

Bakan Kılıç, "Bunun iyi uygulanmasıyla bu sorunun da önüne geçebileceğimize inanıyorum. Gerçekten iyi bir yol almış, katetmiş durumdayız. Ama bu olay işte bu anlamda iyi yaşananları da gölgelemektedir. Türk sporu, Türk futbolu bunu haketmiyor. Trabzon bunu asla haketmiyor. Dolayısıyla bu konuları gidermek noktasında hep beraber el ele herkese görev düşmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

"ÖNLEMİNİ ALMALIYIZ"

Basın mensuplarına da görev düştüğünü belirten Kılıç, "Çok üzücü bir olay yaşadık. Hiçbirimizin tasvip etmediği bir olay yaşadık. Spor değeri olmayan bir olay yaşadık. Ama buna karşı sağduyuyla ve sakin bir şekilde giderek, gerekli çalışmaları yaparak bunun önlemini almak durumundayız. Hep beraber yapacağız bunu" görüşünü dile getirdi.

"CEZA EN KATI ŞEKİLDE UYGULANMALI"

Stada girme ve spor müsabakalarını takip etme konusunda ceza alanların ve yasaklananların bulunduğuna işaret eden Kılıç, kulüplerine de zarar veren bu kişiler hakkında, yasada yeri olan bu cezanın en şiddetli ve katı şekilde uygulanması gerektiğini belirtti.

Kılıç, "Futbol Federasyonunun da bu noktada çalışmaları var. Federasyonun zaten bu konuyla ilgili araştırması, çalışmaları devam ediyor. Onların görev alanında olan konular var, bizim görev alanımızda olan konular var. Bunları hep beraber el ele takip edeceğiz" diye konuştu.  

Sayfa Yükleniyor...