"Ormanları küresel ısınma yakıyor"

Uzmanlar uyarıyor: "Küresel ısınmanın en önemli sonuçlarından biri ülkemizin de içinde bulunduğu  orta kuşak iklim bölgelerinde doğal afet ve orman yangını riskinin artması..."

23.06.2009 - 16:55

"Ormanları küresel ısınma yakıyor"

TÜRÇEK Yönetim Kurulu Başkanı Doç.Dr. Barbaros Gönençgil anlatıyor: “ Küresel sıcaklıklarda son yıllarda görülen artışlar bir çok doğal afetin tetikleyicisi olmuştur. Etkisi ve sıklığı artan fırtınalar, bir yandan susuzluk sorunu yaşayan yerler, diğer yandan sel ve taşkınlar, salgın hastalıklar dünyanın değişen ekosisteminin birer göstergesi olmaktadır.

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerinin en önemli sonuçlarından biri de ülkemizin de içinde bulunduğu dünyanın orta kuşak iklim bölgelerinde doğal afet ve orman yangını riskinin artmasıdır. Son yıllarda tüm çabalara rağmen binlerce hektar orman alanımız yanmış ve bugün de yanmaya devam etmektedir.

Mevsim normalleri üzerinde seyreden sıcaklıklar, şiddetli rüzgarla birleşince ortaya ciddi anlamda orman yangını riskini çıkartmaktadır. Bu açıdan Foça’da çıkan yangın da yine kuvvetli rüzgar nedeniyle büyük bir orman alanının yanmasına ve yerleşim yerlerini dahi tehdit etmesine neden olmuştur.

Değişen sıcaklıklar bu riskin daha artacağını ve yangın mevsiminin daha da genişleyebileceğinin işaretini vermektedir. Bu nedenle bir yandan orman yangınlarının en büyük nedenlerinden biri olan ihmal, dikkatsizlik ve özellikle kasıt konusunda çalışmalar yapılırken, diğer yandan değişen iklim koşullarının ortaya çıkardığı yangın risklerine karşı daha hazırlıklı olmak zorundayız”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...