‘Osmanlı Devleti Yalova’da kuruldu’

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Osmanlı Devleti'nin 13 Temmuz 1302'de Yalova'da kurulduğunu iddia etti.

Anadolu Ajansı 21.05.2009 - 11:26

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Eruslu, Osmanlı Devleti'nin kuruluş tarihinin kayıtlara 1299 yılı olarak geçtiğini, ancak bu konuda yapılan bilimsel çalışmaların 1302 yılını ve Yalova'yı gösterdiğini öne sürdü.

Osmanlılar'ın bugün Yalova'nın Altınova ilçesi sınırlarında bulunan Hersek bölgesinde, Bizanslılarla yaptıkları savaşı kazandıklarını anımsatan Eruslu, ''Esas Osmanlı'nın devlet olarak kimlik kazanması 13 Temmuz 1302'de Bizanslılarla Yalova'da yaptığı bu savaştan sonra olmuştur. Dolayısıyla devlet olarak kuruluş tarihi ve yeri, bu baz alınarak tescil edilmelidir'' dedi.

Eruslu, konunun daha önce gündeme getirilmeye çalışıldığına da dikkati çekerek, şöyle devam etti: ''Biz bunu gündeme getirerek Yalova'yı öne çıkarmak istiyoruz. Bu amaçla 4 ayrı üniversitede bu konuda çalışma yapmış 4 profesörü Yalova'ya getiriyoruz. 13 Temmuz 2009'da, yani Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun 707. senesinde 4 üniversitenin rektörleriyle Termal'de bir sempozyum düzenleyerek, bu konuda yapılmış bilimsel çalışmaları ortaya koyacağız. Bu sayede Yalova'nın adını ve hak ettiği yeri, kamuoyunda ve bilim dünyasında almasını sağlayacağız.''

Tarih alanında Türkiye'nin en önemli isimleri olan kişilerin de bu savı desteklediklerini ifade eden Prof. Dr. Eruslu, Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil İnalcık, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feridun Emecen, Fatih Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet İpşirli ve Yalova Üniversitesinden bir öğretim üyesinin bu sempozyuma konuşmacı olarak katılarak, yapılan bilimsel çalışmaları ortaya koyacaklarını dile getirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...