Doğubayazıt ilçesine 22 kilometre uzaklıktaki Subeşiği köyünde yaşayan 2 yaşındaki Samet Aydemir, önceki gün evlerinin yakınlarında bulunan derenin kenarında oynadığı sırada, dengesini kaybederek suya düştü.

Samet'in dereye düştüğünü gören baba Oktay Aydemir ve çevredeki vatandaşlar, bir süre sürüklenen çocuğu, sudan çıkararak Doğubayazıt Devlet Hastanesi’ne götürdü.

Küçük Samet'in, hastanedeki müdahaleye rağmen yaşamsal fonksiyonlarını kaybettiğinin anlaşılması üzerine, doktorlar acı haberi aileye bildirdi.

Hastane polisinin, otopsi için Nöbetçi Cumhuriyet Savcısına bilgi vermesinin ardından hastaneye 3 ay önce pratisyen hekim olarak göreve Dr. Nurettin Kurt, hemşireler Safiye Çelep ve Kader Eyyüpoğlu ile sağlık memuru Özgür Çiftçi, Samet'in bekletildiği müşahede odasında, otopsi için hazırlığa başladı.

DOKTOR KURT’UN İÇİNE ‘KURT’ DÜŞTÜ
Dr. Kurt'un, ''Arkadaşlar bir kez daha kontrol edelim. İçimde çocuğun yaşadığına dair bir his var'' demesinin ardından çocuğa kalp masajı ve suni teneffüs yapıldı. Kurt'un yaklaşık 45 dakika süren müdahalesinin ardından Samet Aydemir, yaşama döndü.

Çocuğun hastaneye getirildiğinde yaşamsal solunum ve dolaşım belirtisinin mevcut olmadığını vurgulayan Kurt, şöyle konuştu: ''45 dakika süresince hiç ara vermeden arkadaşlarımla birlikte müdahalede bulunduk ve bir süre sonra kalp atışlarını hissetmeye başladım. Yaptığımız müdahaleden sonra çocuğu Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesine sevk ettik. Hastanın genel durumuna bakarak, insani yönden müdahalemi yaptım. İçimde hastanın yaşadığına dair bir his vardı. Yaşadığı için çok mutluyum.''

SAMET'İN DURUMU İYİ
Doğubayazıt Devlet Hastanesindeki müdahaleyle yaşama döndürüldükten sonra Van'a sevk edilen Samet Aydemir, YYÜ Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

İlk geldiğinde hayati tehlikesi bulunan çocuğun, tedavinin ardından hayati tehlikeyi atlattığını belirten Araştırma Hastanesinde görevli doktorlar, Aydemir'in sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

ANNE MUTLU
Hastanede çocuğunun başından ayrılmayan anne Darçın Aydemir ise “Önce 'çocuğunuz ölmüş' dediler. Yarım saat geçtikten sonra 'çocuk 'yaşıyor' dediler.Oğlum yaşadığı için çok mutluyum'' dedi.