Gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı

Yurtdışında yaşayan seçmenler için gümrük kapılarında sandıklar kuruldu. Oy verme işlemi gümrük kapılarında 1 Kasım saat 17.00'ye kadar, yurtdışında ise 25 Ekim'e kadar devam edecek.

Anadolu Ajansı 08.10.2015 - 10:15

Gümrük kapılarında oy verme işlemi başladı

Türkiye, 1 Kasım'da yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için hazırlanırken, yurtdışında yaşayan seçmenler için oy verme işlemi başladı.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlar 54 ülke, 113 seçim bölgesi ve 30 gümrük kapısında oy kullanabilecek.

Gümrüklerdeki oy kullanma işlemi 1 Kasım'a (saat 17.00) kadar devam edecek.

Oy verilecek gümrük kapıları şöyle:

"Sarp, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Dilucu, Dereköy karayolu gümrük kapıları, Şakirpaşa, Esenboğa, Antalya, Eskişehir, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Erkilet, Konya Askeri, Dalaman, Bodrum-Milas, Samsun, Trabzon, Zonguldak havalimanı gümrük kapıları, Kuşadası, Ayvalık, İzmir, Derince, Mersin, Taşucu, Bodrum, Samsun liman gümrük kapıları."

Dereköy Sınır Kapısı/Kırklareli
Dereköy Sınır Kapısı/Kırklareli

YURTDIŞINDA 25 EKİM SON TARİH

Yurtdışındaki 2 milyon 895 bin 885 seçmen  bağlı bulundukları konsolosluklarda da oylarını kullanabilecek.

Yurt dışında oy kullanma tarihleri şöyle: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre ve KKTC: 8-25 Ekim (18 gün); Avustralya: 16-25 Ekim (10 gün); ABD: 17-25 Ekim (9 gün); Norveç: 19-25 Ekim (7 gün); Hollanda: 21-25 Ekim (5 gün); Birleşik Krallık ve Romanya: 22-25 Ekim (4 gün); Bulgaristan, İtalya, Kanada, Suudi Arabistan ve Türkmenistan: 23-25 Ekim (3 gün); Birleşik Arap Emirlikleri, Bosna Hersek, Cezayir, İsrail, İsveç, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Rusya ve Yunanistan: 24-25 Ekim (2 gün); Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Çin, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, Japonya, Katar, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tayland, Ukrayna, Umman, Ürdün ve Yeni Zelanda: 25 Ekim (1 gün).

"ARTIK BİR DAHA KULLANMAYALIM"

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilmesi için Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde de iki alana sandıklar konuldu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yetkilileri, sandık görevlilerine oy kullanma esnasında yapılacak işlemler hakkında bilgi verdi.

Sandıklar önünde yoğunluk oluşması nedeniyle vatandaşlar sıraya girerek, 08.00'den itibaren oy kullanmaya başladı.

Havalimanının dış hatlar gidiş katında oy kullanan Sema Aslantaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Almanya'dan tatil için Türkiye'ye geldiğini söyledi. Seçimin ülkeye hayırlı olması temennisinde bulunan Aslantaş, "Artık bir daha kullanmayalım. Kısa zamanda bu kadar büyük bir şey" diye konuştu.

"ÇOK MUTLUYUM"

Almanya'nın Bremen şehrinde yaşayan İbrahim Berber de havalimanında ikinci defa oy kullandığını ifade ederek, "Seçimlerin çok değerli ve önemli olduğunu düşünüyorum. Katkıda bulunmak istedim, mutluyum" değerlendirmesinde bulundu.
Gurbetçi Hüseyin Emeksiz ise Atatürk Havalimanı'nda kurulan sandıkta eşi Meral Emeksiz ile oyunu kullandı.

Emeksiz, gümrük kapısında ilk defa oy kullandıklarını ifade ederek, "Oy kullandığımız için çok mutluyuz. Hepimize, vatanımıza, milletimize hayırlı olsun. Kim doğruysa, kim çalışıyorsa ona hakkını versin inşallah" dedi. 

Sayfa Yükleniyor...