Oylar e-mail yoluyla atılabilecek mi?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Almanya'daki Türklere seslendi. Konular, çifte vatandaşlık ve seçimlerde oy kullanmaydı.

06.02.2011 - 22:52

Oylar e-mail yoluyla atılabilecek mi?

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (ATDB) tarafından Almanya'nın Köln kentinde düzenlenen toplantıda, Türklere hitap etti.

Arınç, Türkiye'nin gittikçe güçlendiğini vurguladığı konuşmasında, çifte vatandaşlık ve seçimlerde oy kullanma konularına da değindi.

Arınç, çifte vatandaşlık konusunda yakın zamanda önemli gelişmeler olacağını söylerken, bu yılki seçimlere ilişkin de, "Belki e-mail yoluyla oy kullanmak mümkün olabilecek" dedi.

Arınç, Almanya'da yaşayan Türklerin en büyük isteklerinden biri olan çifte vatandaşlık olduğunu, bu konuda gerekli girişimlerde bulunduklarını ve çok yakın zamanda bu konuda önemli gelişmeler olacağını söyledi.

Arınç, yurt dışında yaşayan Türklerin seçme ve seçilme haklarının 40 yıldan bu yana konuşulduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu konuda ilk kez biz adım attık. 3,5 sene önce kanun çıkardık. Bizim çıkardığımız her kanunu Anayasa Mahkemesine götürenler var. Anayasa Mahkemesi sadece gümrük kapılarında oy kullanmayı onayladı, diğer yolları iptal etti.

Buradaki insanların oy kullanmadığı her seçim eksik bir seçimdir. Oy kullanmak kişinin namusu gibidir. Herkes oy kullanmalı. Seçimlere YSK karar veriyor. YSK da şu anda altyapı olmadığını söylüyor. YSK yurt dışı seçmen kütüğünün olmadığını söylüyor. Çalışması var, ama bitmiş değil. Belki e-mail yoluyla oy kullanarak bu seçimlerde oy kullanmak mümkün olabilecek.

Biz sizin mutlaka oy kullanmanızı istiyoruz. Başta sandık koyarak oy kullanma konusunda Almanya ve diğer bazı ülkeler güvenlik nedeniyle karşı çıktılar. Biz güvenliğinizi sağlayın dedik, ama istenilen neticeyi alamadık.''

Almanya'da kendisine anlatılan sorunlardan bir tanesinin eğitim ataşeliği eksikliği olduğunu ifade eden Arınç, bu konunun takipçisi olacağı sözünü verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...