ABD'de bir hafta önce "Kumanda Sizsiniz" sloganıyla 149 dolara lansmanı yapılan ve aslında Microsoft'un oyun konsolu Xbox'a bağlanan gelişmiş bir algılayıcı olan Kinect, oyuncunun vücudunu özel kamerasından tarayarak joystick ya da oyun çubuğu olarak görüyor.

Bir klasik kamera, bir mesafe ve bir de kızılötesi algılayıcı olmak üzere üç adet "gözden" ve mikrofondan oluşan Kinect, çılgın bir akarsuda rafting gibi mini oyunların bulunduğu setle birlikte 149 avroya satılacak.

Televizyonun altına ya da üstüne yerleştirilecek oyun sisteminde, örneğin plaj voleybolunda smaç yapmak için kolla vuruş hareketi yaparken sıçramak veya bir koşu yarışı için, televizyonun önünde koşar gibi yapmak gerekecek.

Hareketleri algılamak için asgari iki metre kapsama alanı bulunan oyun sistemi için başlangıçta çoğu kolay spor ve dans hareketlerinden oluşan 20 kadar oyun piyasaya çıkacak.

Joystickleri rafa kaldırarak oyunseverlere yeni bir deneyim sunacak Microsoft, Kinect'in bu yıl içinde en az 5 milyon adet satılacağını tahmin ediyor.