Özyürek: Düzenlemede düzeltme yok

CHP’li Mustafa Özyürek, hükümetin askere sivil yargı yolu açan düzenlemeyle ilgili Köşk’e gönderdiği raporu değerlendirdi. Düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğun söyleyen Özyürek, “Hükümet düzeltme yapmamış” dedi.

Haberler 07.07.2009 - 11:45

CHP Genel Saymanı Mustafa Özyürek, Hükümetin askere sivil yargı yolu açan düzenlemeyle ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği raporu NTV’de değerlendirdi.

Özyürek, şunları söyledi:

“Hükümet bu önergeyi verirken kendi açısından Anayasa’ya uygun olduğunu düşünmüştür. O yüzden hükümetin ‘Düzenlememiz Anayasa’ya aykırıdır’ diye bir görüş bildirmesi söz konusu olmaz. 145. madde çok açık, çok ayrıntılı bir düzenlemedir. Bu maddeye göre çıkarılan yasanın aykırı olduğu çok kesin. Ama hükümet kendini savunacak.

Askerlerin sivil mahkemede yargılanmasına yönelik bir düzenleme yapılmadı ki ‘Bu düzenleme Anayasa’ya uygundur ya da aykırıdır’ tartışması yapılmış olsun. Sivillerin askeri mahkemede yargılanması konusunda düzenlemeler yapılmış olabilir, o düzenleme zaten şimdi de var. Onda biz de mutabakatımızı bildirdik. TSK’nin bu konuda yazılı görüşü de var, onlar da ‘böyle olmalı’ diyorlar. Ama askerlerin sivil mahkemede yargılanmasına dönük benim hatırladığım bir yasal düzenleme olmadığı için, bu Anayasa Mahkemesi’ne nasıl gitmiş ne zaman gitmiş o konuda çok emin değilim.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ilk olarak, kurumlar arası uyum açısından meseleye bakacağı, ikinci olarak da siyasi bir değerlendirme yapacağını zannediyorum. Acaba bunu geri çevirirse ‘AKP ve Sayın Başbakan’ın husumetini çeker miyim, çekmez miyim. Onlar güç durumda kalır mı, kalmaz mı?’ ona bakacaktır. Aksi taktirde ‘TSK rencide olur mu olmaz mı?’ ona bakacaktır, sonra karar verecektir.

Bir şartlı onaydan bahsediliyor. Bizim Anayasamızda bir şartlı onay diye düzenleme yoktur. Ya Resmi Gazete’ye yayınlanmak üzere gönderecektir onaylayıp veya Meclis’e tekrar görüşülsün diye geri gönderecektir. Bunun dışında ‘Ben onayladım ama şu noktalarda yeni düzenlemeler yapın’, bunlar temennileridir parlamentoyu hiçbir şekilde bağlamaz. O yüzden şartlı onay gibi bir üçüncü onay şekli varmış gibi yayınlar doğru değil. Bir de kısmisinden bahsediliyor. Elbette tartışılan bir tek maddesi var bu yasanın. Vetosunu o yönde kullanacak ama bir maddenin veto edilmesi o yasanın tümünün yürürlüğünü durdurur.

Veto edilmeden düzeltme zaten söz konusu değil. Sayın Cumhurbaşkanı onayladığı anda yürürlüğe girer. Ama daha sonra bu değişmiş olan yasayı da değiştirmek her zaman mümkündür. Ama sizin de belirttiğiniz gibi hükümetin görüşleri içinde şu noktada eksik oldu şu noktada boşluk var bunları da biz ilerde doldururuz, düzeltiriz şeklinde bir açıklamaları yok. AKP sözcüleri özellikle komutanların yargılanmasında bürokratlara göre bir haksızlık ortaya çıktı, biz bunu kısa sürede düzeltiriz diye mesajlar veriyorlardı. Bu resmi yazıya dökülmüş, hükümet görüşünde bu yönde bir düzeltme yok.”

Sayfa Yükleniyor...