‘Paralel devlet’ iddiasına soruşturma

Paralel devlet tartışması artık soruşturma konusu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in "Yargıtay'daki bir dava dosyası, danışmak için Fethullah Gülen'e gönderildi" iddiasını soruşturuyor.

NTV Haber 02.01.2014 - 15:17

‘Paralel devlet’ iddiasına soruşturma

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in Yargıtay üyesinin bir dosyayı ne yönde karar verileceğini danışmak için Pensilvanya'ya gönderdiği iddiası, paralele yapılanma ve orduya kumpas iddialarıyla ilgili tartışmalar.

YARSAV, tüm bu konularla ilgili suç duyurusunda bulundu. YARSAV'ın başvurusuyu işleme koyan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun gündemi de yoğun. Özellikle de yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından soruşturma savcıları ve İstanbul Emniyet Müdürü hakkındaki iddialar.

HSYK 3. Daire’de yapılması planlanan değerlendirme toplantısı, yeterli sayıda üyenin katılmaması üzerine gelecek haftaya ertelendi.

Daire’nin önündeki dosya çetrefilli. 17 Aralık operasyonunun başında bulunan Zekeriya Öz, 2. soruşturmanın başında bulunan savcı Muammer Akkaş, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcıvekili Oktay Erdoğan ve mahkeme kararına rağmen gözaltı talimatının uygulanmaması sebebiyle İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkındaki iddialar Daire tarafından karara bağlanacak.

Yedi üyeli Daire’de karar alınabilmesi için salt çoğunluk yani 4 üyenin soruşturma açılması yönünde oy kullanması gerekiyor.

Bu tartışmalar arasında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun bazı üyeleri Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a hayırlı olsun ziyaretine gitti.

Geçen hafta Adli Kolluk Yönetmeliği'ni eleştiren HSYK'ya Adalet Bakanı bekir Bozdağ sert tepki göstermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...